Elit erkek voleybolcularda müsabaka öncesi durumluk kaygı düzeylerinin, müsabaka içerisindeki teknik başarıya etkisi.
The effect of the level of competitive state anxiety before the game of on male elite volleyball players to technical success during the game
- Tez No: 426921
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERDAR ELER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmanın amacı ülkemizde 1. Ligde voleybol oynayan elit erkek voleybolculara, müsabaka öncesi durumluk kaygı ölçeği uygulayarak; (C.S.A.I-2 Competitive State Anxiety Inventory) elde edilen kaygı düzeyleriyle müsabaka istatistikleri arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Araştırmaya 2012 – 2013 Voleybol 1. Lig sezonunda, voleybol oynayan 42 sporcu denek olarak kullanılmıştır. Araştırmada durumluk kaygıyı ölçmek amacıyla C.S.A.I-2, müsabaka parametrelerinin toplanması için Voleybol Federasyonunun resmi istatistik programı Data Project (2007) kullanılmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi, durumluk kaygı, servisten alınan sayı, oyunda kalan servis, bloktan alınan sayı, başarılı manşet, hatalı manşet, başarılı hücum, hatalı hücum ve oyuna toplam katkı arasındaki korelasyonu içerir. Korelasyon değerleri hesaplanırken libero ve pasörler oynadıkları pozisyon gereği bazı değişkenlerden muaf tutulmuştur. Liberolar sadece başarılı ve hatalı manşet değişkenlerinden istatistiklerine tabi tutulurken; pasörler ise servis puanı, oyunda kalan servis ve blok değişkenlerinden değerlendirmeye alınmıştır. Yapılan analizler sonucu sadece smaçörler için oyunda kalan servis ile kaygı değişkeni arasındaki korelasyon katsayısı (-, 683), hatalı manşet ile kaygı değişkeni arasındaki korelasyon katsayı (, 567) bulunmuştur. Voleybolda sadece manşet almakla görevlendirilen liberoları incelediğimizde; hatalı manşet ve kaygı değişkeni arasındaki korelasyon değeri (, 927) bulunmuştur. Voleybol oyununda oyun kurucu olarak görev yapan ve hücum pası atmakla görevlendirilen pasörleri incelediğimizde, oyunda kalan servis ile kaygı değişkeni arasındaki korelasyon katsayısı (, -748) bulunmuştur. Elde edilen bulgular yorumlandığında kaygı düzeyi arttıkça sporcunun performansının azaldığını görmekteyiz. Ancak analizler voleybolda hücum hareketinde ters yönlü bir ilişki olduğunu belirlemiştir. Sonuçlar bize voleybolcularda orta düzey kaygının müsabaka parametrelerine olumlu yansıyacağını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the correlation between the level of anxiety and the game statistics applying competitive anxiety inventory (C.S.A.I-2 Competitive State Anxiety Inventory) to male elite volleyball players of the league in our country. In this research, 42 volleyball players of the first league in 2012 – 2013 season have been experimented as the subject group. In order to collect the competition parametions to evaluate (C.S.A.I-2 Competitive State Anxiety Inventory) official statistic program of the Volleyball Federation; Data Project (2007)has been used. The statistical analysis of the obtained data contains the correlation between the state anxiety and the points from the serves, serves kept in the game, points from the blocks, succeeding bumps, failed bumps, successful attacks, failed attacks and the total contribution correlations. While calculating the correlational values, the liberos and the setters have been disregarded in some of the variables due to their positions in the games. While the liberos have been evaluated in the statistics for their succeeding and failing bumps variants, the setters have been examined with their serving points, serves remaining in the game and their block variants. As a result of the analysis, for only the hitters; the correlational coefficient between the anxiety state variant and the remaining serves in the game has been found as -, 683 and the correlational coefficient between the failed bumps and the anxiety state variant has been obtained as , 567. By observing only the liberos positioned to receive the bumps, the correlational coefficient between the failed bumps and the anxiety state variant has been obtained as , 927. When we examine the setters missioned to set the game and the attack pass in volleyball, the correlational value between the remaining serve in the game and the anxiety state variant has been calculated as , -748. Interpreting the findings of the research; as the anxiety level increases, the player's performance is observed to be decreasing. However, the analysis states an inverse correlation for the attack moves. The results show us that medium-level anxiety of the volleyball players has a positive reflection on the competition parameters.