Psikiyatri ve psikiyatri dışı kliniklerde çalışan hemşirelerin ruhsal hastalığa yönelik inançlarının belirlenmesi
The beliefs toward mental illness of the nurses who works psychiatry and psychiatry outside clinics
  1. Tez No: 426919
  2. Yazar: MEHMET KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CAHİT PEKYARDIMCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırma psikiyatri ve psikiyatri dışı kliniklerde çalışan hemşirelerin ruhsal hastalıklara yönelik inançlarını incelemek ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı olarak yapılmıştır. Çalışmanın evrenini Sağlık Bakanlığına bağlı Bolu İzzet Baysal Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Bolu İzzet Baysal Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesinin yataklı servislerinde çalışan hemşireler oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından literatür doğrultusunda geliştirilen Hemşire Bilgi Formu ve Ruhsal Hastalığa Yönelik İnanç Ölçeği (RHYİÖ) kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde ve analizinde SPSS 20.0 paket programı, İki Bağımsız Grup 't' Testi, Kruskal-Wallis, Mann-Whithney U, ANOVA ve Pearson Korelasyon testi kullanılmıştır. Çalışmaya katılan hemşirelerin yaş ortalamaları 32,54±7,15, %85,3'ü kadın, %69,5'i evli, %58,4'ü lisans/yüksek lisans mezunu ve %76,6'sının en uzun süre yaşadığı yer şehir/büyükşehir olarak belirlenmiştir. Hemşirelerin %71,6'sının mezuniyet sonrasında psikiyatri konusunda herhangi bir eğitim almadığı, %18'inin psikiyatri servisinde çalışırken kendini güvende hissettiği/hissedeceği, %23,9'unun ruhsal sıkıntı yaşadığı zaman bir uzmana gideceği ve ruhsal hastalığı olan bireylere karşı en yoğun yaşadığı duygunun (%65,5) üzüntü olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak; ruhsal sıkıntı durumunda uzmana gitmeyen, psikiyatrik tanı öyküsü bulunmayan ve psikiyatri deneyimi olmayan hemşirelerin ruhsal hastalıkları ve hastaları daha tehlikeli olarak düşündükleri, daha fazla çaresizlik ve kişilerarası ilişkilerde bozulma yaşadıklarına inandıkları ve olumsuz inanca sahip oldukları belirlenmiştir. Psikiyatri servisinde kendini güvende hissetmeyen ve mezuniyet sonrasında psikiyatri konusunda eğitim almayan hemşirelerin ruhsal hastalıkları ve hastaları daha tehlikeli olarak düşündükleri, ayrıca psikiyatri kliniğinde kendini güvende hissetmeyen hemşirelerin daha fazla çaresizlik ve kişilerarası ilişkilerde bozulma yaşadıklarına inandıkları tespit edilmiştir. Ailede psikiyatrik tanı öyküsü bulunmayan ve birimde çalışma süresi 5 yıl ve daha az olan hemşirelerin 6 yıl ve üstü süre çalışanlara göre daha fazla utanma duygusu yaşadıkları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was performed examine beliefs toward mental illness of nurses who work in psychiatry and psychiatry outside clinics and aiming to determine the factors affecting descriptive and search for interactive relations. The study universe of depending on the Ministry of Health Bolu İzzet Baysal Training and Research Hospital and Bolu İzzet Baysal Mental Health and Diseases Training and Research Hospital constitute nurses who working in inpatient service. Data was collected Nurse Information Form which was developed in parallel with the literature by researcher and Beliefs toward Mental Illness Scale (BMI) are used. In the evaluation of the data and analysis software package SPSS 20.0, two independent groups 'T' test, Kruskal-Wallis and Mann-Whitney U, ANOVA and Pearson's correlation test was used. Participating in the study, were determined that the mean age of nurses 32.54±7.15, 85.3%' women, 69.5% ' married, 58.3%' of the educational level of the license/master and 62.4% the most long time lived in the city/big city. The nurses of 71.6%' not received any training in psychiatry after graduation, 18% of the psychiatric service in which feel secure or to feel, 23.9% 'of in case mental distress it had to go to a specialist and individuals with mental illness most intense to feel emotion (65.5%) were found to sadness. As a conclusion; it was identified that nurses who do not go to specialists in case of mental distress, without a history of psychiatric diagnosis and not experience psychiatry, mental illnesses and the patients they believe more dangerous, more incurability and poor social and interpersonal skills and negative beliefs. It was determined that psychiatric clinic feel insecure and nurses of not received training in psychiatry after graduation mental illnesses and the patients they believe more dangerous, also psychiatric clinic feel insecure of nurses more incurability and poor social and interpersonal skills. No family history of psychiatric diagnosis and from nurses 5 year and less work in the unit according to 6 year and more work were found to have more sense of shame.