Aynı yaş kategorisindeki genç futbolcuların tekrarlı sprint performanslarının mevki ve lig seviyesine göre incelenmesi
Analysis of repeated sprint performance of young soccer players at the same age category according to game positions and league level
- Tez No: 426923
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın amacı aynı yaş kategorisindeki genç futbolcuların tekrarlı sprint performanslarının mevki ve lig seviyesine göre incelenmesidir. Bu amaçla çalışmaya 2 farklı lig seviyesindeki 4 takımın U16 yaş kategorisinden 67 genç futbolcu gönüllü katılmıştır. Sporcuların tekrarlı sprint performanslarını belirlemek için Wragg tarafından uyarlanmış 25 saniye dinlenmeli 7×34.2 m Bangsbo Sprint Test uygulanmıştır. Test sonucunda elde edilen en iyi sprint zamanı, ortalama sprint zamanı ve yorgunluk indeksi verileri lig seviyesi ve oyun içi mevkilere göre incelenmiştir. Verilerin lig seviyesine göre karşılaştırılmasında Mann Whitney U testi, mevkilere göre karşılaştırılmasında ise Kruskal Wallis H testi kullanılmıştır. Çalışma sonucunda tekrarlı sprint testinden elde edilen en iyi sprint ve ortalama sprint derecelerinin lig seviyesine göre farklılık gösterdiği (p˂0,05), yorgunluk indeksi verilerinin ise lig seviyesine göre farklılık göstermediği belirlenmiştir (p˃0,05). Ayrıca üst lig seviyesindeki oyuncuların daha iyi tekrarlı sprint performansı gösterdiği belirlenmiştir. Elde edilen verilerin mevkilere göre incelenmesinde en iyi sprint ve ortalama sprint zamanı değerlerinin mevkilere göre anlamlı farklılık gösterdiği (p˂0,05) yorgunluk indeksinin ise istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklılaşmadığı belirlenmiştir (p˃0,05). Tekrarlı sprint testinden elde edilen mevkisel performanslar incelendiğinde forvet, kenar defans ve orta saha kanat oyuncuları; orta saha merkez, defans merkez ve kalecilere göre daha yüksek performans göstermişlerdir. Sonuç olarak aynı yaştaki genç futbolcuların tekrarlı sprint performanslarının en iyi sprint ve ortalama sprint değerlerinin lig seviyesi ve mevkilere göre istatistiksel olarak farklılık gösterdiği ancak yorgunluk indeksi değerlerinin farklılık göstermediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine repeated sprint performances of young soccer players at the same age category according to (on the basis of) game positions and league levels. For this purpose 67 young soccer players at U16 age category and from 4 different teams competing in two different league levels participated voluntarily in this study. To determine repeated sprint performance, 7×34,2 m with 25 second recovery duration Bangsbo Sprint Test adapted by Wragg has been applied to the athletes. Best sprint time, mean sprint time and fatigue index data obtained from test have been analyzed according to league level and game position. While Mann Whitney U test has been used for comparison of data according to league levels, Kruskal Wallis H test has been used to compare data according to game position. The best sprint time and mean sprint time results obtained from repeated sprint test have varied according to league level (p˂0,05) but it is revealed that fatigue index has not shown differences according to league level (p˃0,05). It is also determined that top level players have revealed better repeated sprint performance. While examining the data in terms of game position, it is also been found that best sprint time and mean time values have varied (p˂0,05) but fatigue index has not had significant differences statistically (p˃0,05). Considering the performance obtained from repeated sprint test according to game positions, forwards, full-backs and wingers have shown higher performance than central midfielders, central defenders and goalkeepers. Consequently, it has been found that the best sprint values and mean sprint values belonging to repeated performances of youth players from the same age category differ according to league levels and game positions, whereas fatigue index does not differ.