Yöneticilerin eğtimi kamu ve özel sektöre ait dört bankada karşılaştırmalı bir uygulama
  1. Tez No: 42694
  2. Yazar: FERİT İZCİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NURULLAH GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ YÖNETİCİLERİN E?İTİMİ Ferit İZCİ 1995, Sayfa: 155 Danışman: Yrd. Doç. Dr. Nurullah GENÇ Jüri: Yönetim görevi, niteliği bakımından geniş ve derin bilgi, yetenek ve tecrübeyi gerektiren bir faaliyettir. Bugün dünyada meydana gelen teknolojik, ekonomik ve özellikle sosyo-kültürel değişim hızı, işletmelerin hem faaliyet alanını, hem de yapısını oldukça etkilemektedir. Meydana gelen her değişim, yeni tekniklerin, yapıların ve süreçlerin kullanımını zorunlu hale getirmektedir. Kısa sürede değişebilen çok yönlü bir ortamda bulunan işletmelerin başarılı bir şekilde yönetilmesi, iyi eğitim görmüş ve yetenekli yöneticilerin varlığıyla mümkündür. İşletmelerin böyle yetenekli yöneticilere sahip olması da ancak, yöneticiyi her yönden yetiştirecek eğitim programlarının değişen şartlara göre, sürekli olarak planlanıp uygulanmasıyla olur. Bu çalışmada; yöneticilerin eğitimi, yetiştirilmesi, geliştirilmesi ve örgüt geliştirme kavramları ile işletmelerde yönetici eğitiminin önemi, amaçları, yönetici eğitimi ihtiyacını doğuran sebepler, uygulanan eğitim süreci ve yönetici eğitiminde kullanılan metodlar çerçevesinde, Kamu ve Özel sektöre ait dört bankada yönetici eğitimi konuları incelenmiştir. Söz konusu dört bankada yönetici eğitimi ile ilgili yapılan araştırma sonucunda; her iki kesime ait bankalarda yönetici eğitimi programlarının düzenlenmiş olduğu, kamu bankalarında yapılan eğitimin yönetici yetiştirmekten ziyade, üst kademelere atama yapma amacı taşıdığı ortaya çıkmıştır. Özel sektör bankalarında uygulanan eğitim programlarının ise, yöneticilik konusundaki bilgi ve becerilerin kazandırılması amacına yönelik olduğu ve yönetici eğitiminde kullanılan metotlardan önemli ölçüde yararlanıldığı gözlenmiştir. Ayrıca, özellikle kamu sektörüne ait bankalarda ciddi bir“Eğitim İhtiyacı Araştırması”yapılmadan, yönetmelik gereği eğitim yapıldığı ve her iki kesime ait bankalarda da eğitim sonrası yapılan değerlendirmenin yetersiz olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis EDUCATION OF MANAGERS Ferit İZCİ Supervizor: Assoc. Prof. Dr. Nurullah GENÇ 1995, Page :155 Jury : Assoc. Prof. Dr. Nurullah GENÇ Management occupation requires wide and deep knowledge, talent and experience with respect to its peculiarity. Nowadays in the world the speed of technological, economical and especially socio-cuitural changes quite affect both the scope of activity and the structure of firms. Because every occurring change forces to use new techniques, structures and processes. The successful management of firms in such environment which may rapidly change is possible with the present of well educated, talented managers. In order to have talented managers, firms are required to organize widely covering continuous and planned training programmes. In this study, there have been examined importance, objectives, reasons, process and methods of manager's training. In addition, there have been explained manager training and development, and organization development. In this perspective subjects of manager training have searched in four private and public banks. As a result of the research in the mentioned banks; the banks have been appeared to have a goal as referring body which appoints personels for upper status rather than traininig manager. In private sectors it has been observed that training programmes take knowledge, talent and ability as objectives and utilize methods of manager training at a significant scale. Furthermore, without doing seriously“research for training needs”especially in public sector banks, training has been done as a regulations rule and it has been found that evaluations which have been done after the training programmes are inadequate in both sector banks.