Sistemik lupus eritematozuslu hastalarda fiziksel aktivite seviyesi ile hastalık aktivitesi, yorgunluk, depresyon, ağrı, yaşam kalitesi ve kinezyofobi arasındaki ilişki
Relationship between physical activity and disease activity, fatique, depression, pain, quality of life and kinesiophobia in patients with systemic lupus erythematosus
- Tez No: 426942
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİHA KARATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Romatoloji, Physiotherapy and Rehabilitation, Rheumatology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Kronik ağrı ve romatizmal tutuluma bağlı gelişebilen sedanter yaşam tarzının negatif etkilerinden dolayı Sistemik Lupus Eritematozus'lu (SLE) hastaların fiziksel aktivite seviyesini arttırmak, tedavide primer amaçlardan biri olmaktadır. Bu nedenle SLE'li hastaların fiziksel aktivite seviyesini etkileyen faktörleri belirlemek önemlidir. Bu tez, SLE'li hastalarda fiziksel aktivite seviyesi ile kinezyofobi, hastalık aktivitesi, yorgunluk, depresyon, ağrı ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkiyi araştırmak amacıyla tasarlandı. Çalışmaya 69 gönüllü kadın hasta dahil edildi. Fiziksel aktivite seviyesi Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi-Kısa Form (UFAA-KF), kinezyofobi Tampa Kinezyofobi Ölçeği (TKÖ), hastalık aktivitesi Sistemik Lupus Eritematozus Hastalık Aktivite Indeksi (SLEDAI), yorgunluk Yorgunluk Şiddet Skalası, depresyon Beck Depresyon Envanteri (BDE), ağrı Kısa Form McGill Ağrı Anketi ve yaşam kalitesi Nottingham Sağlık Profili (NSP) ile değerlendirildi. Elde edilen sonuçlara göre çalışmaya katılan hastaların sadece % 7,24'ünün fiziksel aktivite seviyesi yeterli düzeydeydi. Fiziksel aktivite seviyesi ile ağrının bir alt parametresi olan affektif sözcükler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir korelasyon bulundu (p< 0,05). Ancak fiziksel aktivite seviyesi ile değerlendirilen diğer parametreler arasında anlamlı bir ilişki bulunamadı (p> 0,05). Bu sonuçlar SLE hastalarının büyük çoğunluğunun fiziksel aktivite düzeylerinin yeterli olmadığını göstermektedir. Fiziksel aktivite düzeyi ağrıdan etkilenebilmektedir. SLE hastalarında fiziksel aktivite düzeyini iyileştirmeye yönelik tedaviler rehabilitasyonun başarısını arttırabilir.
Özet (Çeviri)
Promoting physical activity level is one of the major goals in the management of patients with Systemic Lupus Erythematosus (SLE) because of negative impact of sedentary lifestyle which depends on rheumatic involvement and chronic pain. This is why it is important to determine the factors affecting physical activity level of patients with SLE. This thesis is designed to investigate the relationship between physical activity level and kinesiophobia, disease activity, fatique, depression, pain and quality of life in patients with SLE. Sixty-nine voluntary women were included in this study. Physical activity level, kinesiophobia, disease activity, fatique, depression, pain and quality of life were assessed by International Physical Activity Questionnare-Short Form (IPAQ-SF), Tampa Scale for Kinesiophobia (TSK), Systemic Lupus Erythematosus Disease Activity Index (SLEDAI), Fatique Severity Scale (FSS), Beck Depression Inventory (BDI), Short-form McGill Pain Questionnaire and Nottingham Health Profile (NHP), respectively. According to our results, just 7,24 % of patients' physical activity has adequate levels. There was a statistically significant correlation between physical activity level and affective words which is a sub-parameter of pain (p< 0,05). However, there was no significant correlation between physical activity level and the other parameters (p> 0,05). These results demonstrate that majority of patients with SLE have not adequate physical activity level. Physical activity level can be affected by pain. So, improving physical activity level of patients with SLE may enhance the success of rehabilitation