2012 londra olimpiyatlarının medyaya yansıması
Reflections in the media of london 2012 olympics
  1. Tez No: 426943
  2. Yazar: GÜL GÜNÖNÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AZMİ YETİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Olimpiyatlar şu anki bilgilerimiz dahilinde Antik Yunan'dan bu yana arada kesintiler yaşansa da, spor dünyasının, en anlamlı ve prestijli organizasyonu olarak gösterilmektedir. İlk olimpiyatlardan itibaren toplumsal, siyasal, ekonomik etkileri ile insanlığın barış içinde düzenleyebildiği ve yapıldığı bölgeye ayrıcalık kazandıran en önemli kültürel olgulardan biri olagelmiştir. Medya ise spor organizasyonlarının kitleye ulaştırılmasında gösterdiği başarı ile her geçen gün etkinlik alanını genişletmektedir. Olimpiyatlar ve medya ilişkisinden yola çıkarak, bu çalışmada, Türkiye'deki ulusal gazetelerin (Hürriyet, Sabah, Milliyet, Zaman, Posta, Sözcü, Cumhuriyet) '2012 Londra Olimpiyatları'na spor sayfalarında ne şekilde ve ne oranda yer verdiği ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışmanın evreni 27 Temmuz – 12 Ağustos tarihleri arasında düzenlenen 2012 Londra olimpiyatlarıdır. Veri toplama aracı olarak literatür taraması ve içerik çözümlemesi yöntemi kullanılmıştır. Ulusal gazetelerin spor sayfalarının toplam sayfalara oranları, olimpiyatlara ayrılan sayfalarında toplam spor sayfalarına oranları içerik analizi yöntemiyle sütun santim ölçeği kullanılarak cm cinsinden tespit edilmeye çalışılmıştır. Belirlenen gazetelerde ölçümler yapılmış ve verilere ulaşılmıştır. Veriler Çizelgelaştırılmış anlamlı bulunan veriler değerlendirilmeye tabi tutulmuştur. Tüm dünyanın 17 gün boyunca kanalize olduğu, kitle iletişim araçları ile neredeyse her anını ilgiyle takip ettiği, dünyanın en görkemli spor organizasyonu Olimpiyat Oyunları, Türk spor gazetelerinde hak ettiği yeri bulamamış, Türk sporcu ve takımlarının başarılarında ve olimpiyatların en popüler sporcularının yarışlarının olduğu günlerde dahi ilk sayfada yer edinememiştir.
Özet (Çeviri)
Olympics the best of our current knowledge in ancient Greece from possible cuts lived together since the world of sports, is shown to be the most significant and prestigious organization. Since the first Olympic social, political, and economic impacts can edit peace among mankind and one of the most important cultural phenomenon in which the region has been a privilege earned. Every day of the sports media organization with demonstrated success in delivering audience is expanding its sphere of influence.Olympics and starting from media relations, in this study, in Turkey of a national newspaper (Hurriyet, Sabah, Milliyet, Time, Mail, spokesman Republic)“2012 London Olympics”in what way in the sports pages and has tried to expose given place and in what proportion. In the study 27 July - 2012 London Olympics are held between August 12th. The data collection tools literature and content analysis method was used. Percentage of total page of a national newspaper sports pages, the ratio of total sports page in the page devoted to the Olympics were studied to determine the column inches in cm scale using content analysis. Made measurements in selected newspapers and the relevant data. Data tabulated data are subject to the significant evaluation.Olympics and starting from media relations, in this study, in Turkey of a national newspaper (Hürriyet, Sabah, Milliyet, Zaman, Posta, Sözcü, Cumhuriyet)“2012 London Olympics”in what way in the sports pages and has tried to expose given place and in what proportion. In the study 27 July - 2012 London Olympics are held between August 12th. The data collection tools literature and content analysis method was used. Percentage of total page of a national newspaper sports pages, the ratio of total sports page in the page devoted to the Olympics were studied to determine the column inches in cm scale using content analysis. Made measurements in selected newspapers and the relevant data. Data tabulated data are subject to the significant evaluation.