Malathionun, rat serumunda oksidan ve antioksidan sistem, inflamatuar belirteçler ve bazı metabolik biyomoleküller üzerine etkilerinin incelenmesi
The investigation of malathion's effect on oxidant and antioxidant systems, inflammatory marker and some metabolic biomolecules in rat serum
  1. Tez No: 445448
  2. Yazar: MURAT EKREMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE PAŞAOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Çalışmamızda tarımda pestisit olarak kullanılan bir organofosfat olan Malathion'un akut (24 saat) farklı doz uygulamarıyla Wistar albino rat serum parametrelerine etkileri incelenmiştir. Bu amaçla her grupta 6 tane olmak üzere kontrol (Grup1) ve 100 mg/kg (Grup 2), 200 mg/kg (Grup 3), 400 mg/kg (Grup 4) doz grupları oluşturularak seçilen serum parametreleri üzerindeki değişimler araştırılmıştır. Serum malondialdehit (MDA), glukoz, glukoz-6-fosfat dehidrojenaz (G6PD), laktat dehidrojenaz (LDH), amilaz, alkalen fosfataz (ALP), kreatinin ve üre (BUN) seviyelerinde, gruplar arasında istatistiksel olarak farkın anlamlılığı bulunamamıştır. Serum aspartat aminotransferaz (AST) düzeylerinde Grup 3 ve Grup 4, Grup 1 ve Grup 2'ye göre anlamlı olarak artmıştır. Serum alanin aminotransferase (ALT) düzeylerinde Grup 3, Grup 1'e göre anlamlı bir artış bulunmaktadır. Kreatin kinaz (CK) düzeylerinde Grup 3 ve Grup 4 ile Grup 1 ve Grup 2'ye göre bir artış gözlenmiştir. Lipaz kontrol grubu dışındaki tüm doz gruplarında inhibe olmuştur. Total oksidan durum (TOS) düzeyinin Grup 4'te, Grup 1 ve Grup 2'ye göre arttığı bulunmuştur. Serum ileri glikolizasyon son ürünleri (AGEs), insulin ve tümor nekroz faktör-alfa (TNF-α ) Grup 4'te Grup 1 'e göre artış gözlenmiştir. Korelasyon analizlerine bakıldığında Serum AGEs ve Serum TOS düzeyleri arasında pozitif bir korelasyon bulunmuştur. AGEs ile TNF- düzeyleri aralarında pozitif korelasyon olduğu tespit edilmiştir. TNF- ile TOS, TNF- ile AST arasında pozitif bir korelasyon gözlenmişken, TNF- ve ALP arasında negatif bir korelasyon tespit edilmiştir. Ayrıca ALP ile AST ve ALP ile CK arasında da kuvvetli negatif bir korelasyon olduğu bulunmuştur. Glukoz ile G6PD arasında ve TOS ile insülin arasında da pozitif bir korelasyon olduğu gözlenmiştir. İnsulin ile AGEs arasında da pozitif bir korelasyon olduğu tespit edilmiştir. Sonuçlarımıza göre Malathionun akut artan doz uygulamalarında, serum parametreleri incelendiğinde oksidan-antioksidan sistem, doku hasarı, inflamasyon ve bazı metabolik olayları etkilediği ve bu sebeple insan-toplum-çevre sağlığı açısından doz uygulamalarında gerekli eğitim ve önlemlerin alınması gerektiği sonucu ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, we investigated the acute effects of different doses of Malathion, which is an organophosphate used as a pesticide in agriculture, on serum parameters of Wistar albino rat. For this purpose, we set 4 groups containing 6 animals (control (Group 1), 100 mg/kg (Group 2), 200 mg/kg (Group 3), 400 mg/kg (Group 4)) and the change of serum parameters was analyzed. We found that there was no significant change in serum malondialdehyde (MDA), glucose, glucose-6-phosphate dehydrogenase (G6PD), lactate dehydrogenase (LDH), amylase, alkalen phosphatase (ALP) creatinine and urea levels among the Groups. Serum aspartate aminotransferase (AST) levels of Group 3, and Group 4 were significantly higher than Group 1 and Group 2. The serum alanine aminotransferase (ALT) significantly increased in Group 3 compare to Group 1. Creatine kinase (CK) increased in Group 3 and Group 4 compare to Group 1 and Group 2. Serum lipase activity has lose all dose groups (Group 2, Group 3 and Group 4). Serum total oxidant status (TOS) levels increased in Group 4 compare to Group 1 and Group 2. Serum advanced glycation end products (AGEs), Insulin and tumor necrosis factor-alpha (TNF-) levels were increased in Group 4 compare to Group 1. In correlation analysis, we found that thare is a positive correlation between serum TOS levels and AGEs levels. We observed that there is a strong positive correlation between AGEs levels and TNF- levels in serum. Also there is positive correlation between TNF- and TOS levels and TNF- and AST levels. On the other hand negative correlation has found between TNF- and ALP levels in serum. Additionally, negative correlation has observed between ALP and AST levels and ALP and CK levels in serum. There is strong positive correlation has found between glucose and G6PD levels and TOS and insulin levels. Also we observed that positive correlation between serum AGEs and insulin levels. According to our result, In acute ascending dose of Malathion application, when serum parameters examined, it effects oxidant-antioxidant status, tissue damage, inflammation and any other metabolic status, so for this purpose we consider that necessary precautions and educations should be taken for human, public and environment health.