Spor hizmetlerinde yerelleşme: Spor Genel Müdürlüğü merkez ve taşra teşkilatı yöneticilerinin görüşlerinin değerlendirilmesi
Decentrali̇zati̇on in sports servi̇ce: evaluati̇on of the vi̇ews of admi̇ni̇strators at central and provi̇nci̇al organi̇zati̇ons of general di̇rectorate of sports
- Tez No: 426971
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNER EKENCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Araştırmamızın amacı, Spor Genel Müdürlüğü merkez ve taşra örgüt yöneticilerinin spor hizmetlerinde yerelleşme konusundaki görüşlerini saptamak ve spor hizmetlerinin yerelleştirilmesi çalışmalarına ışık tutmaktır. Bu amaç doğrultusunda Spor Genel Müdürlüğü merkez ve taşra örgütlerinde kadrolu, sözleşmeli ve fahri görev yapan müdür, müdür yardımcısı, şube müdürü, daire başkanı, daire başkan yardımcısı, federasyon başkanı, federasyon başkan yardımcısı, genel sekreter olmak üzere 478 yöneticiye anket uygulanmıştır. Yapılan anketler yoluyla yöneticilerin spor hizmetlerinde yerelleşmenin gerekli olup olmadığı, yerelleşmenin yararları ve sakıncaları, yerel düzeyde yürütülmesi öngörülen hizmetler, yerelleşmenin kapsamı, devredilmesi ve devredilmemesi düşünülen spor hizmetleri konusundaki görüşleri ve bu görüşlerin eğitim durumu, görev unvanı, görev yılı, görev yapılan kurum ve görev yapılan kurumun bulunduğu bölgeye göre farklılık gösterip göstermediği test edilmeye çalışılmıştır. Elde edilen verilerin istatistik analizinde tek yönlü varyans analizi (F), F testi anlamlı ise anlamlılığın nerden kaynaklandığını belirlemek amacıyla Tukey Post Hoch testi, Ki-Kare testi, frekans (f), yüzde (%), aritmetik ortalama (X) ve standart sapma (SS) yöntemlerinden yararlanılmıştır. Elde edilen bulgular tablolar ile yorumlanmıştır. Araştırmamız sırasında yapılan analizler sonucunda Spor Genel Müdürlüğü merkez ve taşra örgüt yöneticileri spor hizmetlerinin yerelleşmesini gerekli gördükleri, yüksek lisans mezunu olan yöneticiler, görev yılı 6- 10 yıl olan yöneticiler ve Doğu Anadolu Bölgesinde görev yapan yöneticiler bu gerekliliğe diğer yöneticilere göre daha çok katılmaktadırlar. Buna karşın 21 yıl ve üzeri görev yapan yöneticilerin spor hizmetlerinin yerelleştirilmesi konusuna karşı oldukları belirlenmiştir. Spor Genel Müdürlüğü merkez ve taşra örgüt yöneticilerinin, spor hizmetlerinde yerelleşmenin yararları olacağı görüşünde oldukları; görev yılı 6- 10 yıl olan yöneticiler, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüklerinde görev yapan yöneticiler ve Doğu Anadolu bölgesinde görev yapan yöneticilerin diğer yöneticilere göre yararları olacağı konusuna daha çok katıldıkları sakıncaları konusunda ise kararsız kaldıkları belirlenmiştir. Spor Genel Müdürlüğü merkez ve taşra örgüt yöneticileri spor hizmetlerinde yerel düzeyde yürütülmesi öngörülen hizmetler konusuna katıldıkları, görev yılı 6 - 10 yıl olan yöneticiler, Gençlik Hizmetleri ve Spor il müdürleri ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde görev yapan yöneticiler diğer yöneticilere göre öngörülen hizmetler konusuna daha çok katıldıkları belirlenmiştir. Spor Genel Müdürlüğü merkez ve taşra örgüt yöneticileri spor hizmetlerinde en etkili ve başarılı yönetim biçiminin merkezi ve yerel yönetim biçiminin olması gerektiğine, yerelleşme kapsamı konusunda hizmetlerin bir bölümünün devredilmesi gerektiğine, devredilmesi gereken öncelikli hizmetin“spor saha, tesis yapım, bakım, onarım, işletme ve işlettirme”hizmetlerinin olduğu, devredilmemesi gereken öncelikli hizmetin ise“her türlü taşınır taşınmaz malların, kadro ve personelin, alacak ve bütçeler”olduğu görüşüne sahip oldukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the opinions of the central and provincial organization managers in General Directorate of Sports on localization of sport services and to offer an insight into localization activities of sport services. In accordance with this purpose, questionnaires were conducted to 478 managers including director, assistant manager, department chief, head of department, vice head of department, federation president, vice president of the federation, secretary general performing a duty as permanent, contracted and vountary in central and provincial organizations of General Directorate of Sports. Through these questionnaires, opinions on whether managers are necessary for sport services or not, benefits and harms of localization, services that are envisioned to be carried out in local level, the scope of localization, sports services that are thought to be transferred, sport services that are thought not to be transferred and the most effective management ways in managing sports services; and whether these opinions differ according to educational background, job title, assignment year, place of work and the region of working place or not were tried to test. In statistical analysis of obtained data, such methods were used as one-way analysis of variance (F), if F test is meaningful, Turkey Post Hoch test to determine the source of meaningfulness, Chi-Square Test, frequency (f), percentage (%), arithmetic mean (X) and standard deviation (SS). Obtained findings were interpreted on tables. As a result of the analyses, managers having postgraduate diploma, managers who has worked 6-10 years and managers working in Eastern Anatolia Region agreed with localization of sports services that was regarded as necessary by central and provincial managers of General Directorate of Sports. However it was determined that managers who has worked for 21 years and above are opposed to the localization of sports services. It was determined that central and provincial managers of General Directorate of Sports had the opinion that localization in sports services would have benefits; managers who has worked 6-10 years, managers working in Youth Services and Provincial Directorate of Sports and managers working in Eastern Anatolia Region rather agreed on the benefits comparing to other managers and were undecided about damages. It was determined that central and provincial organization managers of General Directorate of Sports agreed on the services that are projected to be carried out in local level; managers who has worked 6-10 years, Youth Services and Provincial Directorate of Sports and managers working in Eastern Anatolia Region rather agreed on the projected services comparing to other managers. It was determined that central and provincial organization managers of General Directorate of Sports agreed that the most effective and succesful management way in sports services would be central and local management way; some part of it should be transferred as regards to localization scope; primary service that should be transferred would be“sports arena, facility construction, maintenance, repair, management and execution”services; primary service that should not be transferred would be“each kind of movable and real property, staff and personnel, assets and budgets”.