Sorafenib, lapatinib ve bevacizumab'ın tiroid medüller kanser hücreleri üzerindeki sitotoksik etkilerinin tek başına ve kombine olarak araştırılması
Investigation the cytotoxic effects of sorafenib, lapatinib and bevacizumab on medullary thyroid cancer cells alone and in combination
- Tez No: 427023
- Danışmanlar: PROF. DR. NACİYE ÖZLEM SAYGILI YÖNEM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Tiroid kanserleri tüm tiroid neoplazileri içerisinde en sıklardan birisi olmamasına rağmen, en ölümcül onlardan birisidir. Özellikle medüller tiroid kanserleri bunların içinde tedavisi en zor olanlardan birisidir. Bizim bu çalışmamızdaki amacımız sorafenib ve lapatinib'in tek başlarına ve kombine uygulamalarının antikanser etkilerilerini medüller tiroid kanseri hücreleri üzerinde araştırmaktı. TT medüller tiroid kanser hücreleri ATCC'den (Amerikan Tip Hücre Kolleksiyonu, Manassas, Virginia) temin edilmiştir. Ana besi yerleri olan DMEM, F12 medium ve Fetal bovin serum (FBS) da yine aynı şekilde ATCC'den sipariş edilmiştir. Kanseri hücreleri 37 oC'de, nemli bir ortamda, %5 karbondiyoksitli bir ortam sağlayabilen bir inkübatör içerisinde, %10 FBS ve antibiyotik takviyeleriyle çoğaltılmışlardır. Sorafenib ve lapatinibin tek başlarına ve bevacizumab ile kombine şekilde hücre proliferasyonu üzerinde gösterdikleri etkiyi değerlendirmek amacıyla Gerçek zamanlı hücre analiz yöntemi (xCELLigence system) kullanılmıştır. Çalışmamızda hem sorafenib hem de lapatinibin tiroid medüller kanser hücreleri üzerinde zamana ve konsantrasyona bağımlı güçlü bir sitotoksik etki gösterdiğini tespit ettik. Yarı minimum inhibitör konsantrasyon (IC50) değerleri sırasıyla 10.2×10–9 M ve 1.2×10–9 M'idi. Bunun yanında çalışmamızda bevacizumab'ın sorafenib ve lapatinib ile kombine edilmesinin ajanların tek başlarına uygulanmasına göre sitotoksik etkilerini artırdığı gözlendi. Ayrıca sorafenib ve lapatinib'in submaksimal konsantrasyonları bevacizumab'ın etkisiz konsantrasyonları ile kombine edilince ortaya çıkan sitotoksik etkinin sorafenib ve lapatibi'in tek başına uygulamalarındakinden anlamlı şekilde daha yüksek olduğu görüldü. Bu çalışmanın sonuçları, oldukça düşük konsantrasyonda etkinlik gösterebilen ajanlar oldukları için, sorafenib ve lapatib'in tiroid medüller kanserinde konvansiyonel tedaviye birer alternatif olabileceğini göstermektedir. Ayrıca çalışma sorafenib ve lapatinib'in bevacizumab ile kombinasyonunun, bu ajanları daha düşük konsantrasyonlarda kullanmaya imkan vermesi ve böylece kemoterapi nedenli yan etki riskini azaltması bakımından tiroid medüller kanseri tedavisinde çok daha iyi bir yaklaşım olabileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Although thyroid carcinomas are not the common ones in endocrine tumor, they are one of the most deadly ones. In particular medullar thyroid carcinomas are the ones which is harder to be treated. In the present study we aimed to investigate the antitumor effects of sorafenib and lapatinib on medullar thyroid cancer cells alone and in combination with bevacizumab.TT medullar thyroid cancer cell line was purchased from ATCC (American Type Cell Collection, Manassas, Virginia). Main mediums, DMEM, F12 medium and Fetal bovine serum (FBS) were purchased from ATCC. Cancer cells were grown at 37 oC in a humid atmosphere of 5% CO2 in incubator supplemented with 10% fetal bovine serum and antibiotics. Real-time cell analysis (xCELLigence system) method was used to determine the effects of sorafenib and lapatinib on colorectal cell proliferation alone and in combination of bevacizumab. We found that sorafenib and lapatinib both showed time and concentration dependent strong cytotoxic effect with an half maximum inhibition of concentration (IC50) value of 10.2×10–9 M and 1.2×10–9 M, respectively. Also it has been observed that combination sorafenib and lapatinib with bevacizumab increased cytotoxic effect of the agents when compared to the single administrations. Furthermore when submaximal concentrations of sorafenib and lapatinib combined with ineffective concentrations of the bevacizumab, the antitumor effect of the combination was significantly high when compared to the single administrations of sorafenib and lapatinib. Results of this study indicate that sorafenib and lapatinib may be alternative treatment options in medullar thyroid cancer since they have been found effective in very low IC50 values. Also the present study revealed that combination of sorafenib and lapatinib may be much better approach in terms of using sorafenib and lapatinib in lower concentrations to reduce risk of chemotherapy related side effects.