Koroner arter hastalığı yaygınlığı'nın RDW ile ilişkisi
Relationship between coronary artery disease prevelance and RDW levels
- Tez No: 427022
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Günümüzde yeni bir risk belirteci olarak tanımlanmış olan eritrosit dağılım genişiliği (RDW), birçok kardiyovasküler hastalıkta mortalite ve morbiditenin prediktif bir değeri olarak gösterilmektedir ve tam kan sayımında rutin olarak çalışılmaktadır. Biz, RDW'nin, akut koroner sendromlu (ACS) hastalarda yükselebileceğini düşündük ve çalışmamızda ACS'nin klinik ve anjiyografik sınıflaması üzerine etkisini araştırdık. Çalışmaya,daha önce ACS ile değerlendirilip RDW seviyeleri analize edilen 359 hasta (255 /erkek,104/kadın) dahil edildi..GENİSİNİ skoru
Özet (Çeviri)
The RDW a recently described novel risk markerhas been shown to be predictive of morbidity and mortalityin variety of cardiovascular settings, and routinely reportedas part of the complete blood count. We thought that RDW can increase in patient with ACS and investigated the effectof RDW on the clinical and angiographic classification of ACS. The study included 359 patients (255 males and 104 females) with RDW levels had been analyzed for ACS. Their risk factors, electrocardiography and echocardiography results, haematological and biochemical laboratory parameters were reviewed retrospectively.