Aktif plağı olan ve olmayan multipl skleroz hastalarında derin gri cevherde demir birikiminin swı sekansı ile değerlendirilmesi
Estimation of iron accumulation by swi sequence in multiple sclerosis patients with or without active plaques
- Tez No: 427028
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÖZTOPRAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Multipl Skleroz; sıklıkla genç erişkinlerde görülen, santral sinir sisteminde multifokal plaklarla karakterize, kronik inflamatuar, demiyelinizan, nörodejeneratif bir hastalıktır. Nörodejeneratif hastalıklarda ve yaşla beraber beyinde bazal gangliyonlarda demir miktarı artmaktadır. Bu çalışmada, MS hastalarında bazal gangliyonlardaki demir birikiminin susseptibilite ağırlıklı görüntüleme (SWI) ile değerlendirilerek, bu sekansın tanıya katkısının araştırılması amaçlandı. Hastanemiz nöroloji polikliniğinde klinik olarak MS hastalığı tanısı almış 66 hasta ile yine nöroloji polikliniğine baş ağrısı nedeniyle başvurmuş benzer yaş grubundan, bilinen bir hastalığı olmayan 49 kontrol hastası çalışmaya alındı. Hastaların var olan manyetik rezonans görüntüleri retrospektif olarak incelendi. SWI sekansında hasta ve kontrol grubunun bazal ganglionlarından intensite ölçümleri yapıldı. Sonuçlar birbiri ile karşılaştırıldı. Yapılan sinyal yoğunluğu ölçümlerinde; her bir anatomik bölge için MS grubunda kontrol grubuna göre daha düşük değerler elde edildi. MS grubunda görülen hipointensite; putamen (p=0,026), globus pallidus (p=0,001) ve kaudat nükleus başında (p=0,023) istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Elde edilen bulgular; MS hastalarında patolojik demir birikimini desteklemekte, SWI sekansının bu yöndeki tespit ve izlem için uygun olduğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Multiple Sclerosis, more commonly observed in young adults, is a chronic inflammatory, demyelinating, neurodegenerative disease which is characterized by multifocal plaques in the Central Nervous System. Iron levels in the basal ganglia of the brain increase in patients with neurodegenerative diseases such as MS and through aging. In this study, the contribution of Susceptibility Weighted Imaging (SWI) during the diagnosis is investigated by using this sequence in the evaluation of iron levels in the basal ganglia in MS patients. In our Neurology Outpatient Clinic, 66 patients clinically diagnosed as having MS disease were included in the study, and also 49 control group patients of similar age group who applied to the hospital for headache complaints and had no other known diseases were included in the study. Available magnetic resonance images of the patients were retrospectively analyzed and compared with those of the control group. Intensity measurements were done in the basal ganglia in the SWI sequence. In the performed signal intensity measurements, for each anatomic region, the MS group had lower levels than the control group had. It was seen that this difference reached statistically significant levels for the putamen (p=0,026), globus pallidus (p=0.001) and head of caudate nucleus (p=0,023). The findings obtained in the study confirm the pathologic iron accumulation in MS patients, and lead to the assumption that SWI sequence is convenient for detection monitoring in this aspect.