Sivas il merkezinde 2-17 yaş arası okul çocuklarda epilepsi prevalansı
  1. Tez No: 427047
  2. Yazar: ELİF GÜLHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN DİLARA İÇAĞASIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışma Eylül-Kasım 2014 tarihleri arasında Sivas merkeze bağlı anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise dengi okullarda yürütülmüş kesitsel bir alan çalışmasıdır. Bu çalışmanın amacı Sivas ilinde eğitim gören 2-17 yaş arası okul çocuklarında epilepsi prevalansını araştırmaktır. Sivas ili sınırları içinde 2-17 yaş arası 89.131 çocuğun oluşturduğu evren içinden“orantılı tabakalı örneklem yöntemi”ile 720 çocuk araştırmanın örneklemi için seçildi. Uluslararası Epilepsi Birliği'nin Epidemiyoloji ve Prognoz Komitesi tarafından 1993 yılında önerilen epidemiyolojik çalışmalar protokolüne uygun olarak hazırlanmış 44 sorudan oluşan anket formu dağıtıldı. Aileler tarafından doldurulan anket formları en kısa sürede geri toplandı. Toplanma süresi ortalama üç gündü. Dağıtılan 1000 anket formundan 720'si (%72) toplanabildi. Anket sonucuna göre epilepsi nöbeti geçirdiği ifade edilen 13 (%1,8) çocuk, epilepsi ifadesinin kesinleştirilebilmesi için telefon anketi ile değerlendirilip, epilepsi yönünden incelemeye tabi tutulmak üzere Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Nöroloji polikliniğine çağrıldı. Veriler“IBM SPSS Statistics 14.0”istatistik paket programı kullanılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This is a cross-sectional study composed in kindergarten, primary school and high school children in the metropolitan area of Sivas between September-November 2014. The purpose of this study was to find the epilepsy prevalance among school children between age 2-17 in Sivas Province. The sample of the study was calculated as 720 trough 89131 sudents, located in Sivas Metropolitan area, by using stratified cluster sampling method. A questionnaire which consisted of 44 questions was prepared by using Guidlines for Epidemiologic Studies which is proposed by The Commission on Epidemiology and Prognosis, International League Against Epiepsy in 1993. Questionare was given to the families by school administirations and collected within 3 days. Put of 1000 questionnaires that sent, 720 (%72) were returned. Thirteen (%1,8) students accepted as a probable epilepsy case whose family gave positive“epilepsy history”telephone interview was contucted in order to verify the diagnosis and they were called back to division of Pediatric Neurology Department of Pediatrics, Faculty of Medicine, Cumhuriyet University in Sivas for reassesment in terms of epilepsy. Data were evaluated by using the“IBM SPSS Statistic 14”statistical soft ware package.