Bir deri yaralanması modeli olarak caenorhabditis elegans bireylerinde farklı stronsiyum konsantrasyonları ile ortaya çıkan değişiklikler
Changes by different concentrations of strontium in caenorhabditis elegans as A model of wound healing
  1. Tez No: 427046
  2. Yazar: İREM HENGİRMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİH AKYOL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Bir deri yaralanması modeli olarak Caenorhabditis elegans (C. elegans), bireylerinde farklı stronsiyum klorid hekzahidrat konsantrasyonlarının yara iyileşmesine etkisinin değerlendirilmesi Gereç Yöntem: Çalışma için stronsiyum klorid hekzahidratın %0.5' lik (1.doz), %2,5' lik (2.doz), %1'lik (3.doz) çözeltileri hazırlanarak her bir çözeltiden 1'er ml, içlerinde 10' ar ml Nematot Growth Media (NGM) bulunduran petrilere eklenmiştir. Kontrol grubu stronsiyum klorid hekzahidrat eklenmemiş besiyerinde beslenmiştir. Yara iyileşmesi analizi için stronsiyumun belirtilen dozları ile hazırlanmış her bir petriye 15 adet C. elegans eklenmiştir. Mikro enjektör ile C. elegans'ların anüs altı kuyruk bölgesinde derin yara oluşturulmuştur. Bütün petrilerdeki canlı C. elegans'lar her gün aynı saatte sayılmış, yara iyileşmesi mikroskobik olarak kontrol edilmiştir. Kontrol grubuyla karşılaştırılmıştır. Bulgular: Gruplara ait yaşam durumu incelendiğinde gruplar arası farklılık 4. gün hariç istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Dördüncü gün %1'lik ve %0.5'lik grupta, kontrol ve %2.5'luk gruba göre daha fazla oranda ölüm gözlenmiştir. Sonuçlar: Çalışmamızda stronsiyum klorid hekzahidrat uygulanan deney gruplarında yaşam süresi açısından olumsuz bir değişim gözlenmemiştir. Aksine dördüncü günde stronsiyum klorid hekzahidrat konsantrasyonu yüksek deney gruplarındaki yaşam sürelerinin daha uzun olması, doza bağımlı bir etkinin mümkün olabileceği fikrini vermektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Evaluating the wound healing process in different concentrations of strontium chlorid hexahydrate in Caenorhabditis elegans as a model of wound healing Materials and Methods: In this study, solutions of strontium chloride hexahydrate %0.5 (1.dose), %2.5 (2.dose), %1 (3.dose) were prepared and 1 ml from each solution was taken and added to petri dishes, containing 10 ml Nematode Growth Media (NGM). Control group were fed in a petri dish without strontium chloride hexahydrate. For the analysis of wound healing, 15 C.elegans were added in petri dishes with mentioned doses of strontium. C.elegans were wounded on their tails under anus with a micro injector. All alive C.elegans were counted daily in all petri dishes and wound healing was controlled under microscopy. Results were compared with control group. Findings: When comparing groups by vitality, difference between groups were not statistically significant except 4th day. In 4th day, mortality rate was higher in group 1 and 3 compared to control and group 2. Results: In this study, there wasn't any negative effects on life span by strontium chloride hexahydrate on groups. Furthermore, in 4th day of study life span of the group treated with high concentration of strontium chloride hexahydrate observed to be longer. This finding may give an idea of a dose dependent impact on life span.