Kur'an'da Müslim-Gayrimüslim münasebetleri
The Connettion of Muslim and non-Muslim in the Quran
- Tez No: 42705
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN AVNİ ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ / KUR'AN*DA MÜSLÎM-GAYRÎMÜSLİM MÜNASEBETLERİ Hüseyin YILMAZ Danışman: Prof. Dr. Hüseyin Avni ÇELİK 1995, Sayfa : 127 Jüri : Prof. Dr. Hüseyin Avni ÇELİK Prof. Dr. Lütfullah CEBECİ Prof. Dr. Sadık KILIÇ Günümüz dünyasında, gelişen teknolojiye paralel olarak her din, dil ve ırktan insanların, gerek maddî ve gerekse kültürel alanlarda birbirleriyle münasebet kurmaları zorunlu hale gelmiştir. Bu durum bizi, Kur'an'a göre müslim-gayrimüslim münasebetlerinin hangi ölçüler dahilinde olması gerektiği konusunda araştırma yapmaya şevketti. Tezimiz bir giriş, iki bölüm ve kısa bir sonuçtan müteşekkildir. Giriş bölümünde inanç grupları hakkında bilgi verdik. Birinci bölümde de, dînî, içtimaî ve iktisadî bakımdan müslim-gayrimüslim münasebetlerini ele aldık. İkinci bölümde ise, siyasî ve askerî açıdan münasebetler üzerinde durarak; konuyu, Kur'an-ı Kerim tefsirleri başta olmak üzere, hadis, fıkıh, siyer ve mevzuyla ilgisi bulunan diğer kaynaklar ışığında İşlemeye özen gösterdik. Çalışmamız neticesinde müşahede ettik ki; İslâm, ister müslim isterse gayrimüslim olsun, insanların tümünü kuşatarak onların birbirleriyle münase betlerini hak ve adalet ölçülerine göre düzenleyici prensipler ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT Master Thesis THE CONNECTION OF MUSLIM AND NON-MUSLIM INTHEQORAN Hüseyin YILMAZ Supervisor : Assac. Prof. Dr. Hüseyin Avni ÇELÎK 1995, page : 127 Jury : Assac. Prof. Dr. Hüseyin Avni ÇELİK Assac. Prof. Dr. Lütfüllah CEBECİ Assac. Prof. Dr. Sadık KILIÇ Nowadays, the connection of all people each other, from every religion, language and race in both economic and cultural field is being necessary in paraller with technical development. This matter has driven me to research on what the essential belief groups such as muslims and non-muslims will set their connections acording to which measure. My thesis is composed of an introduction, second chapters and a brief conclusion. In introduction part, I tried to give informaton about the human belief groups. I dealed with the connectons of muslim and non-muslim with religions, social and economic aspect in the first chapter. In the second chapter I considered on military and political connections of the groups mentioned above. During my research I refered to sources of commentary of the Holy Qoran, sayings of the Holy Prophet, Islamic law, history and other relative sources. Finally the important point rised is that Islam has put principles wich set up the connections of all the people each other, whether they are muslims or not, acording to the right and the justice.