Bazı bitkisel tentürlerde farmakope analizleri ve antimikrobiyal aktivite tayini
Pharmacopoeia analysis of certain herbal tinctures and assessment of antimicrobial activity
- Tez No: 625446
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bitkisel drog preparatı olarak tentürler, eczacılık ve fitoterapide binlerce yıllık bir kullanıma sahiptir. Gerek geleneksel, gerekse kanıta dayalı iyi tanımlanmış etkiye sahip tentürlerin günümüzde de terapötik olarak yaygın kullanımı mevcuttur. Bu çalışma kapsamında farklı farmakopelerde yer alan kırmızı kantaron - Centaurium erythraea L. (Gentianaceae), mür - Commiphora myrrha (Nees) Engler (Burseraceae), sarı kantaron - Hypericum perforatum L. (Hypericaceae), gözotu - Euphrasia officinalis L. (Orobanchaceae), turna gagası - Geranium robertianum (Geraniaceae), adaçayı - Salvia officinalis (Lamiaceae), ve ısırgan - Urtica dioica L. (Urticaceae)'nın tentürleri Avrupa Farmakopesi (Ph. Eur, 2019) kapsamında uygunlukları fizikokimyasal ve İTK ile analiz edilmiştir. Ayrıca Staphylococcus aureus, Salmonella typhimurium, Escherichia coli H157, Bacteriodes fragilis, Yersinia enterocolitica, Clostridium difficile, Campylobacter jejuni, Klebsiella pneumoniae, Streptococcus mutans, Escherichia coli, Streptococcus sanguinis, Fusobacterium nucleatum gibi insan patojeni mikroorganizmalar kullanılarak in vitro mikrodilüsyon yöntemi ile antimikrobiyal etkinlikleri açısından değerlendirilmiştir. E. officinalis tentürünün test edilen bütün mikroorganizmalarda etkinliği denenen maksimum konsantrasyondan daha yukarıda olduğu çıkmıştır. H. perforatum tentürünün ise C. jejuni'ye karşı etkisi denenen minimum konsantrasyondan daha düşük konstrasyonda etkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Tinctures as herbal drug preparates have been used for thousands of years in pharmacy and phytotherapy. Tinctures with both traditional and evidence based well defined effects remain in widespread usage to date. In this study, European centaury-Centaurium erythraea L. (Gentianaceae), Myrrh- Commiphora myrrha (Nees) Engler (Burseraceae), St. John's-wort-Hypericum perforatum (Hypericaceae), Eyebright-Euphrasia officinalis (Orobanchaceae), herb- Robert - Geranium robertianum (Geraniaceae), Sage - Salvia officinalis (Lamiaceae) and common nettle - Urtica dioica (Urticaceae) tinctures proportionate to monographs of various pharmacopoeia were analyzed for physicochemical and TLC compatibility with European Pharmacopoeia (Ph. Eur, 2019). Additionally, using human pathogen microorganisms such as Staphylococcus aureus, Salmonella typhimurium, Escherichia coli H157, Bacteriodes fragilis, Yersinia enterocolitica, Clostridium difficile, Campylobacter jejuni, Klebsiella pneumoniae, Streptococcus mutans, Escherichia coli, Streptococcus sanguinis and Fusobacterium nucleatum tinctures were assessed for antimicrobial effectiveness with in vitro microdilution technique. Additionally, for all tested organisms, E. officinalis tincture of highest tested concentration was not found antimicrobially effective. Furthermore, H. perforatum tincture's minimum inhibitory concentration was found to be lower than tested concentrations against C. jejuni.