Jüvenil spondiloartropatiler için yeni tanı ölçütlerinin geliştirilmesi
Development of new diagnostic criteria for juvenile spondyloarthropathies
  1. Tez No: 427070
  2. Yazar: METİN SEZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR KASAPÇOPUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Jüvenil Spondiloartropatiler için Yeni Tanı ölçütlerinin Geliştirilmesi Amaç JSpA lı çocuklar için mevcut tanı ölçütlerinin değerlendirilmesi ve yeni tanı ölçütlerinin geliştirilmesi. Gereç ve Yöntem JSpA tanılı 113 ve JİA tanılı 150 hasta, toplam 263 hasta çalışmaya alındı. Hastalar tanılardan habersiz bir araştırıcı tarafından değerlendirilerek, daha önce tanımlanmış Çocuklarda atipik spondiloartropati ölçütü, seronegatif entezopati ve artropati sendromu ölçütleri, ILAR' ın EİA ölçütleri, Garmisch- Partenkirchen ölçütleri, ESSG (avrupa spondiloartropati çalışma grubu) ölçütleri, Amor ölçütleri, ASAS periferik SpA ölçütü, ASAS aksiyel SpA ölçütü değişkenlerine ilişkin soruları içeren formlar her hasta için ayrı ayrı dolduruldu. Diğer bazı veriler dosyalardan elde edildi. Ölçütlerin değişkenlerinin ve klinik bulguların JSpA ve JİA tanıları arasındaki olasılık oranı değerlendirmesi (odss ratio) yapıldı. Bu olasılık analiz bulguları ve klinik özelliklere dayanılarak JSpA grubu hastalıkların ana bulgusu olan değişkenler belirlendi. Bu değişkenler ve klinik bulgulardan 3 tane yeni ölçüt grubu oluşturuldu. JSpA ve kontrol grubundaki hastaların mevcut tanı ölçütlerine göre konmuş olan tanıları ve yeni önerdiğimiz ölçüt gruplarına göre konmuş olan tanıların özgüllük, duyarlılık ve Kappa değerleri hesaplanarak hangi ölçütün tanıda daha etkin olduğu değerlendirildi. Bulgular Ölçütlerin değerlendirilmesi sonrasında en iyi duyarlılık AMOR ölçütünde, en iyi özgüllük ASAS aksiyel SpA ölçütünde, ve genel olarak en iyi kappa değerleri srasıyla yeni ölçüt 3, yeni ölçüt 2 ve yeni ölçüt 1 te görüldü. Mevcut ölçütlerden tanı ve ayırıcı tanıda iyi ve dengeli olan ölçüt yoktu. Sonuç Çalışmamızda mevcut ölçütlerin, JSpA nın tanısında yetersiz olduğu görülmüş olup, önermiş olduğumuz yeni ölçütlerin JSpA tanı ve sınıflamasında kullanılabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Abstract Development of new diagnostic criteria for juvenile spondyloarthropathies The aim of this study was to reeavluate the present diagnostic criteria for JSpA children and to develop new criteria. Method There were 113 JSpA diagnosed patients and 150 JİA diagnosed patients, a total of 263 patients included in the study. Each of the patients was evaluated by the researcher who was uninformed of the diagnosis, by compiling a survey that included questions with regard to atypical pediatric spondyloarthtopaty criteria, seronegative enthesopaty and arthropaty syndrome criteria, the ILAR's criteria for ERA, Garmisch- Partenkirchen criteria, ESSG (Europe spondyloarthropaty Study Group)criteria, Amor criteria, ASAS periferal SpA criteria, ASAS axial SpA criteria. Some other data was obtained by the patients' files. After the gathering and the recording of the data, there was calculated the odds ratio of the criteria variance and the clinical findings of the JSpA and JIA diagnosis. According to these probability analysis findings and clinical features, the main JSpA group diseases' findings were determined. Three new criteria groups were compiled according to these variables and clinical findings. The diagnosis of the JSpA and the control group that was done according to the present criteria, and the diagnosis done according to our proposed new criteria were figured out for their sensitivity, specificity and Kappa values, afterwards the criteria most efficacious for the diagnosis were evaluated. Results After evaluation, the AMOR criteria were found to have the best sensitivity, ASAS axial SpA criteria the best specificity, and in general, according to their Kappa values criteria 3,criteria 2 and criteria 1 were lined up. Of the present criteria, there was no good or balanced criterion on diagnosis or the differential diagnosis. Discussion In our study we found that the present criteria are insufficient for the diagnosis of JSpA, and the new criteria that we propose could be used for JSpA