İlköğretimin 1.ve 2.kademelerinde görev yapan öğretmenlerin kendini gerçekleştirme düzeyi ve cinsiyet ile kendini gerçekleştirmenin bazı boyutları arasındaki ilişkiler
Relationship between self-actualization of the teachers working in the first and second levels of primary education and sex and some dimansions of self-actualization
- Tez No: 42707
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NİHAL ÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, ilköğretimin farklı kademelerinde görev yapan öğretmenlerin“Kendini Gerçekleştirme”düzeylerinin belirlenmesidir. Bu ana amacın yanında, cinsiyet ile“Kendini Gerçekleştirme”nin bazı boyutları arasındaki ilişki, I. ve II. kademe arasında ve I. ve II. kademenin her biri için araştırılmıştır.“Kendini Gerçekleştirme”nin“Desteği İçten Alma”,“Kendini Gerçekleştirme”,“Kendini Kabul”ve“Başkaları ile Yalan İlişkiler Kurma”boyutlarının saptanmasında, E. Shostrom tarafından geliştirilen ve yapılan“Kişisel Yönelim Envanteri'nden oluşan veri toplama aracı kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi, Bolu ili merkez 50. Yıl İlköğretim Okulu, Atatürk İlköğretim Okulu ve merkeze bağlı Paşa Köyü İlköğretim Okulu'nda 1994-1995 öğretim yılında görev yapan, 32 kadın ve 28 erkek olmak üzere toplam 60 öğretmenden oluşmaktadır. Araştırma bulgularına göre, I. ve II.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this inquiry is to determine the levels of“Self- Actualization”of the teachers working in different structires of primary education. Beside this main aim, the relation ship between the sex and some dimensions of“Self- Actualization”has also been inguired between first and second levels and for each of the first and second levels of this structure. In determination of the dimensions of“Inner Directed Support”,“Self Actualizaton”,“Self Acceptance”and“Capacity For Intimate”of“Self Actualization”, a data collection media, which is formed by a“Personal Orientation Inventory”developed by E. Shostrom and adapted to Turkish society in terms of validity and reliability has been uset. The sample of Inguiry consists of 60 teachers 32 of whom were woman and 28 were man, who have been working in city of Bolu Merkez Ellinci yıl primary school, Atatürk primary school, Paşa Village primary school during the 1994-1995 education year. According to the findings of the inquiry among the teachers working in the first and second level, there is a significant relation at a level of (;