Kronik lenfositik lösemi hastalarında serum APRIL düzeyinin prognostik önemi
The prognostic value of APRIL serum levels in patients with chronic lymphocytic leukemia
- Tez No: 427071
- Danışmanlar: PROF. DR. TEOMAN SOYSAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Amaç: Çalışmamızda KLL hastalarının serum APRIL düzeylerinin sağlıklı kontrollerle karşılaştırılması, prognostik belirteçlerle karşılaştırılması ve tedaviye kadar geçen süreyi öngörmedeki rolünün belirlenmesi amaçlandı. Yöntem: Mayıs ve Aralık 2012 tarihleri arasında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hematoloji Bilim Dalı polikliniğinde takip edilen 96 KLL hastasından ve 25 sağlıklı kontrolden kan alındı. Serum APRIL düzeyleri ELISA yöntemi ile ölçüldü. Hastalara ait demografik veriler ve prognostik belirteçler hasta dosyalarından elde edildi ve hastalar en az 1 yıl izlendi. APRIL düzeyi, klinik ve biyolojik parametreler arasındaki korelasyon incelendi ve gruplar arasındaki Kaplan Meier eğrilerinin karşılaştırılmasında log rank testi kullanıldı. Bulgular: KLL hastaları 3 gruba ayrıldı: Tedavi almamış (grup A, n=49), kemoterapi almakta olan (grup B, n=25) ve kemoterapi almış olanlar (grup C, n=22). Serum ortanca APRIL düzeyi grup A (2,78-1,29; p=0,034) ve grup C (3,4-1,29; p=0,001) hastalarında sağlıklı kontrollere göre daha yüksek, grup B hastalarında ise farksızdı (1,56-1,29; p=0,3). Grup A hastalarında, APRIL ile hemoglobin (r=-0.298; p=0,037) ve trombosit düzeyleri (r=- 0,321; p=0,025), arasında negatif korelasyon saptandı. Grup A 2 subgruba ayrıldı. İlk tedaviye kadar geçen ortanca süre APRIL yüksek grupta (n=29) 104 ay iken, APRIL düşük grupta ortanca süreye ulaşılamadı (n=20)(p=0,13, log-rank testi). Sonuç: Tez projesi olarak dizayn edilen bu çalışmada, küçük örneklem ve takip süresinin kısa olması APRIL'ın tedaviye kadar geçen süreyi neden öngörmediğini açıklayabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to compare serum APRIL levels in CLL patients with healthy donors and investigate relationship between APRIL and prognostik factors and to determine whether it predicts time to first treatment in CLL. Methods: May-December 2012, 96 CLL patients' and 25 healthy donors' blood samples were collected at the outpatient clinic of Department of Hematology of Cerrahpasa Medical Faculty and APRIL levels were measured by ELISA. Demographic data and prognostic markers were obtained from chart reviews and patients have been followed by a period of at least 1 year. We tested correlation in these patients between APRIL, clinical and biological parameters and used log rank test to compare Kaplan Meier curves. Results: CLL patients were divided into 3 groups: Treatment naive (group A, n=49), chemotherapy receiving (group B, n=25), who had previously received chemotherapy (group C, n=22). Median level of APRIL was higher in group A (2.78 vs 1.29; p=0.034) and group C (3.54 vs 1.29; p=0.001) compared to healthy donors, but wasn't different in group B (1.56 vs 1.29; p=0.3). APRIL level in group A was negative correlation with hemoglobin (r=-0.298; p=0.037) and platelet levels (r=- 0.321; p=0.025). Group A were divided into 2 subgroups. Median time to first treatment wasn't reached in APRIL low group (n=20), but was 104 months in APRIL high group (n=29) (p=0.13, log-rank test). Conclusions: Since this research has been conducted as a thesis project, small sample size and short follow-up time might explain why APRIL did not predict time to first treatment.