Tükürük bezi tümörü tanılı hastalarda prognostik faktörlerin değerlendirilmesi
Tükürük bezi̇ tümörü tanili hastalarda prognosti̇k faktörleri̇n değerlendi̇ri̇lmesi̇
- Tez No: 427114
- Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR SEDAT TURKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Amaç: İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Departmanında tedavi gören major ve minör tükürük bezi kanseri tanılı hastaların, lokal kontrol, hastalıksız sağkalım, uzak metastazsız sağkalım ve genel sağkalım üzerine etki eden bağımsız prognostik faktörler yönünden değerlendirilmesi amaçlandı. Materyal veMetod: 1993 ile 2011 yılları arasında majör yada minör tükürük bezi kanseri tanısıyla Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi polikliniğine başvuran ve post operatif radyoterapi gören 53 hasta çalışmaya alınmış ve hasta dosyalarından elde edilen bilgiler geriye dönük olarak incelenmiştir. Yaş, cinsiyet, fasial paralizi olup olmaması, tümörün klinik tanısı, histolojik tanı(WHO 2005 classification), histolojik grade' i, tümör çapı, cerrahi sınırı, perinöral invazyon, lenf nodu tutulum durumu, çevre doku invazyon durumu, cerrahiden radyoterapiye kadar geçen gün sayısı, radyoterapi dozu prognostik açıdan değerlendirilen faktörlerdir. Median takip süresi 40 (8-174) aydı. Bulgular: 10 yıllık, lokal kontrol, uzak metastazsız sağkalım, hastalıksız sağkalım ve genel sağkalım oranları sırasıyla şöyleydi 65%, 57,7%, 38,8%, and 48,2%. Tek değişkenli analizde, lokal kontrole etki eden faktörler, histolojik tanı,histolojik grade, çevre doku invazyonu ve RT dozu; hastalıksız sağkalıma etki eden faktörler, cinsiyet, histolojik tanı, ve çevre doku invazyonu ; genel sağkalıma etki eden tek faktör yaş olarak bulundu. Uzak metastazsız sağkalıma etki eden faktör bulunamadı. Çok değişkenli analizde lokal kontrole etki eden faktörler, histolojik grade, ve RT dozu ( 60 Gy
Özet (Çeviri)
Background: We analyzed the records of patients with malignant salivary gland tumors, as treated in centers of the Istanbul University Cerrahpasa Medical Faculty Departman of Radiation Oncology, in search of independent prognostic factors for local control, disease free survival, distant metastases, and overall survival. Methods: A retrospective study of 53 patients with major and minor salivary gland cancer (40 parotid, 7 minor and 6 submandibular gland) who treated with surgery and postoperative adjuvant radiotherapy for definitive treatment from 1993 to 2011.We analyzed general results and looked for the potential prognostic variables of age, sex, delay, clinical and pathologic tumuor size and lymph node status, anatomic site, facial weakness, histologic type (WHO 2005 classification), histologic grade, surrounding tissue involvement, resection margins, perineural invasion, RT dose. The median follow-up period was 40 (8-174) months. Results: The rates of local control, distant metastasis–free, disease free survival and overall survival after 10 years were, respectively, 65%, 57,7%, 38,8%, and 48,2%. In univariable analysis, local control was predicted by histologic subtype, histologic grade, surrounding tissue involvement and RT dose; disease free survival was predicted by gender, histologic subtype, surrounding tissue involvement; overall survival was only predicted by age. Distant metastasis–free survival was not predicted. In multivariable analysis, local control was predicted by histologic grade, and RT dose( 60 Gy< beter prognosis); distant metastasis–free survival was predicted by histologic subtype (Mucoepydermoid carsinom, poor prognosis); disease free survival was predicted by histologic subtype(Mucoepydermoid carsinom, poor prognosis), histologic grade, lymph node status; overall survival was predicted by lymph node status, surrounding tissue involvement and RT dose( 60 Gy< beter prognosis). Conclusions: Several prognostic factors for local control, distant metastases, and overall survival were found. Postoperative radiotherapy was found to improve local control and overall survival Prognostic Factors for Salivary Gland Carcinoma.