Glandula parotidea'nın farklı tümörlerinde ıntraparotideal lenf nodlarının anatomik incelenmesi
Anatomical examination of intraparotideal lymph nodes in different tumors of parotid gland
- Tez No: 831213
- Danışmanlar: PROF. DR. NADİRE ÜNVER DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
İnsan vücudunda bulunan en büyük tükürük bezi olan glandula parotidea, arcus zygomaticus'un ve meatus acusticus externus'un altında, mandibula ile m. sternocleidomastoideus arasında fossa retromandibularis'te bulunur. Gelişimi ilk başlayan, kapsülasyonu ise en geç gerçekleşen tükürük bezidir. Intraparotideal lenf nodları, çeşitli baş ve boyun kanserleri için potansiyel bir metastaz bölgesidir. Ayrıca baş ve boyun kanserinin intraparotideal lenf noduna metastazı genellikle olumsuz bir prognostik faktördür. Çalışmada bireyler retrospektif olarak incelenmiş olup, glandula parotidea'nın farklı tümörlerinde ve kontrol grubunda intraparotideal lenf nodlarının eksen çaplarının anatomik olarak karşılaştırılması amaçlandı. Çalışmada Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Radyoloji Anabilim Dalı arşivinde bulunan son 10 yıl içerisinde Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı'na başvuran hastaların retrospektif MR görüntüleri kullanıldı. 80 kontrol grubu, 80 hasta grubu (44 pleomorfik adenom tanısı konan ve 36 malign tümör tanısı konulan) toplam 160 birey dahil edildi. Manyetik Rezonans Görüntüleri üzerinde aksial ve sagittal kesitte; uzun eksen çapı ile kısa eksen çapı ölçüldü. Erkek ve kadın hastalar üzerinde yapılan bu ölçümler tümör olan ve olmayan tarafla karşılaştırıldı. Kontrol grubunda kısa eksen çapı ortalamasında cinsiyete göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık yokken (p>0,05), uzun eksen çapı ortalamasında cinsiyete göre kadınlarda erkeklere göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha büyüktü (p0,05).
Özet (Çeviri)
Parotid gland, the largest salivary gland in the human body, is located in the retromandibular fossa between the mandible and the sternocleidomastoid muscle, below the zygomatic arch and external acoustic meatus. It is the first salivary gland to develop and the last to be encapsulated. Intraparotideal lymph nodes are a potential site of metastasis for various head and neck cancers. In addition, metastasis of head and neck cancer to the intraparotid lymph node is usually an unfavorable prognostic factor. The aim of this retrospective study was to anatomically compare the axis diameters of intraparotid lymph nodes in different tumors of the parotid gland and in the control group. In the study, retrospective MR images of patients who applied to the Department of Otorhinolaryngology in the last 10 years in the archive of the Department of Radiology of Selçuk University Faculty of Medicine Hospital were used. A total of 160 individuals (80 control group and 80 patient group (44 pleomorphic adenomas and 36 malignant tumors) were included. Long axis diameter and short axis diameter were measured in axial and sagittal sections on the Magnetic Resonance Images. These measurements were compared between male and female patients with and without tumors. In the control group, there was no statistically significant difference in the mean short axis diameter according to gender (p>0.05), whereas the mean long axis diameter was statistically significantly longer in women than in men (p0.05). In all patients, the mean short and long axis diameters were statistically significantly (p0.05).