Hamile bireylerde periodontal hastalık farkındalığının irdelenmesi ve periodontal tedavi sonrası değişikliklerin değerlendirilmesi
Evaluation of awareness of pregnant woman on periodontal health and assessment of changes after periodontal treatment
  1. Tez No: 427119
  2. Yazar: MURAT ÇAĞLAR SUNGUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURDAN ÖZMERİÇ KURTULUŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Hamilelik sırasında yaşanan hormonal değişikliklerin, periodontal sağlığa ve periodontal sağlığın da hamilelik ve sonuçları üzerine erken ve düşük doğum ağırlığı gibi olumsuz etkileri olduğu çok sayıda yayınla gösterilmiştir. Bu çalışma, hamile bireylerde periodontal hastalık farkındalığının irdelenmesi, diş yüzeyi temizliği ile kök yüzeyi düzleştirmesini içeren faz I periodontal tedavinin dokulara etkilerinin değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Bu çalışma Ankara Zekai Tahir Burak Kadın Doğum Hastanesi'ne başvuran 300 gönüllü hamile birey üzerinde gerçekleştirilmiştir. Bireylere yaş, eğitim düzeyi, hamilelik sayısı ve kaçıncı trimesterde oldukları gibi demografik özellikleri, diş fırçalama ve arayüz bakımı gibi oral hijyen alışkanlıkları, periodontal hastalık ve hamileliklerine etkileri ile ilgili bilgilerini sorgulayan bir kesitsel anket uygulanmıştır. Her bireyin CPI skoru ve DMFT indeksi ölçülerek kaydedilmiş ve her bireye oral hijyen eğitimi verilmiştir. 300 birey arasından seçilen 14 birinci (A grubu) ve 14 ikinci trimesterdeki (B grubu) bireye diş yüzey temizliği ve kök yüzeyi düzleştirmesini içeren faz I periodontal tedavi uygulanmış ve plak indeksi, gingival indeks ve cep derinlikleri ölçülerek kaydedilmiştir. Elde edilen veriler Kruskall Wallis ve Mann Whitney U testi, ki-kare (x2), t testi ve tekrarlı öçümlerde varyans analizi yapılarak analiz edilmiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre hamile bireylerde eğitim düzeyi arttıkça diş fırçalama (p0,005).
Özet (Çeviri)
The unfavorable effects of hormonal changes during pregnancy on periodontal health and periodontal health on pregnancy outcomes have been previously reported. This study aims to evaluate the awareness of pregnant women on periodontal health and to assess the changes of periodontal conditions after phase I periodontal treatment. This study was carried out on 300 volunteer pregnant women admitted to Ankara Zekai Tahir Burak Obstretrics and Gynecology Hospital. A cross-sectional survey including questions about their demographics such as age, education level and trimester level; oral hygiene habits such as tooth brushing and interproximal care and knowledge about periodontal health and its effects on pregnancy was applied to the individuals. CPI scores and DMFT indices of each individual were measured and recorded and each individual was informed about oral hygiene instructions. 14 individual of first trimester (group A) and 14 individual of second trimester (group B) were selected amongst 300 individuals and phase I periodontal treatment including scaling and root planning was performed. Plaque indices, gingival indices and probing depth was measured and recorded.The data were statistically analysed with Kruskall Wallis and Mann Whitney U test, chi-square (x2), t test and repeated measures of ANOVA.