Yaşlılarda uygulanan 3 ay sürelı gövde denge egzersizlerinin bazı parametreler üzerine etkisi
The effect of 3- month core stabilization training program on some parameters in elderly people
  1. Tez No: 427120
  2. Yazar: SEPİDEH SARVARİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR GÖKDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Yaşlılıkla birlikte, dengede ve postürde olumsuz yönde bir takım değişiklikler oluşur. Yapılan düzenli fiziksel aktiviteler ile birlikte fiziksel değişikliklerde yavaşlamalar görülür. Bu çalışmanın amacı 65 yaş üstü yaşlılarda, gövde denge egzersizinin statik ve fonksiyonel denge ve postür üzerine etkilerini belirlemek ve 12 hafta, haftada 3 gün birer saat uygulanmış olan egzersiz programlarına katılmaları sonucunda, bu parametrelerde oluşan değişiklikleri araştırmaktır. Ankara daki Etimesgut Yaşli Bakımevi ve Belediye Huzurevinde ikamet etmekde olan 46 Kisi çalışmaya alındı. Bunlardan 23 çalışma grubunu (14 kadın 9 erkek) ve 23,ü kontrol gurubunu (13 kadın 10 erkek) oluşturdu. Araştırmaya katılan calışma gurubunun yaş ortalaması (80.43±7.5 yaş) boy ortalaması (166±8.9 cm) ağrlık ortalaması (61.19±10.04 kg)dir. Kontrol gurubunun yaş ortalaması (78.04±7.1 yaş) boy ortalaması (165±8.19 cm) ağrlık ortalaması (68.47±10.39kg)dir. Çalışmamızda katılımcıların statik ve fonksiyonel denge düzeylerinin değerlendirilmesinde biodex denge cihazı, Berg denge ölçeği, 10 metre yürüme testi ve tineti testi kullanıldı. Lordoz ve kifoz acıları flexi-ruler ile ölçüldü. 12 haftanın sonunda tekrarlnan ölçüm sonuçlarına göre çalışma grubunda statik ve fonksiyonel denge değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı değişiklikler bulundu(p0.05). Kontrol grubunun öntest ve son test değerlerinde anlamlı farklılık olmadığı tespit edildi (p>0.05). Sonuç olarak, yaşlılarda gövde denge egzersiz programlarının denge kontrolünü geliştirmede anlamlı farklılıklara yol açtığı söylenebilir. Bu bulgulara dayanarak, gövde denge egzersizleri yaşlılarda statik ve fonksiyonel dengeyi arttırdığından dolayı düşmelerin önlenmesi için etkili olabileceği düşünülmektedir. Bu sebebden dolayı gövde denge egzersizleri yaşlılarda geleneksel denge veya düşme vakalarının önlenmesini hedefleyen müdahale programlarının bir parçası haline getirilmesi ve hatta alternatifi olarak kullanılabimesi mantıklı görünmektedir.
Özet (Çeviri)
Physical changes such as balance and posture occur with aging. Regular lifetime physical activity appears to delay these factors. The purpose of this study was to determine 12-week series of one-hour core stability exercise three times per week could improve static and functional balance and posture in 65+ years old people. 46 men and women living in an Etimesgut elderly nursing home and Residential home in Ankara were enrolled in the study. Then, these subjects were divided into two experimental (14 females and 9 males) and control groups (13 females and 10 males). The average age of study group is (80.43 ± 7.5 years), mean height (166 ± 8.9 cm) Weight average (61.19 ± 10.04 kg), and the average age of the control group is (78.04 ± 7.1 years), mean height (165 ± 19.8 cm) Weight average (68.47 ± 10.39kg). Participants in experimental group attended exercise program but the control group did not participate in any sports activity. Static and Functional balance tests and kyphos and lordos were compared between groups in per tests. Demographic information's recorded in both groups. Their static balance was measured by biodex balance system SD and Functional balance was evaluated by Berg balance scale and Tinetti Gait and Balance Assessment test and 10 meter walking test kyphos and lordos measured by flexi-ruler . After 12-week both groups were measured with the same tests, Significant differences were observed for Static and Functional balance tests following the training program in experimental group but no significant difference was found in the control grup (p0.05). In conclusion, significant differences were shown in improving balance and postürel control after a core stability training program in elderly peoples as the result of this study, it can be concluded that core stability training can be efficient for preventing falls in elderly people by improving static and functional balance.