Besin alerjisi hastalarında proinflamatuar ve antiinflamatuar belirteçlerin tedavi öncesinde ve sonrasında değerlendirilmesi
Evaluation of proinflamatory and antiinflamatory markers in patients with food allergy before and after treatment
  1. Tez No: 427130
  2. Yazar: EMİNE MANOLYA ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİYE FÜGEN ÇOKUĞRAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Besin alerjisinde tedavi öncesi (TÖ) ve tedavi sonrası (TS) serum TNF-?, IL-6, IL-10 düzeylerini ve dışkı kalprotektin (DK) seviyelerini inceleyerek, bu belirteçlerin hastalıkların tanı ve izlemindeki rolünü değerlendirmek. Hastalar ve yöntem: Çalışma grubuna 0-36 ay arası 60 yeni hasta alındı. 37'si f1 ya da f2 değerlerinden en az biri pozitif saptanan IgE aracılı grubu oluşturan hastalardı. 23'ü ise spesifik IgE değerlerinin negatif olmasına rağmen, eliminasyon diyeti ile bulguları gerileyen olgular olup, IgE aracılı olmayan hasta grubuna dahil edildi. Kontrol grubuna 0-36 ay arası, 24 sağlam çocuk alındı. Hasta ve kontrol grubuna tam kan sayımı, total IgE, serum TNF-?, IL-6, IL-10 ve DK çalışıldı. Hasta grubunda, tedavi uygulandıktan 4 hafta sonra TNF-?, IL-6, IL-10 ve DK tekrarlandı. Bulgular: Hasta grubunda TÖ DK, kontrol grubuna göre yüksek bulundu (p=0.024). IgE aracılı grupta TÖ serum IL-6, IgE aracılı olmayan gruba ve kontrol grubuna göre yüksek bulundu (p değeri sırasıyla 0.021 ve 0.027). Hasta grubunda ve IgE aracılı grupta, TS serum TNF-?, IL-6 ve DK, TÖ serum TNF-?, IL-6 ve DK'ye göre düşüş gösterdi (p değeri sırasıyla hasta grubu için; 0.005, 0.018,
Özet (Çeviri)
Aim: In order to show the relationship between inflammation and food allergy(FA), we evaluated serum TNF-?, IL-6, IL-10 and faecal calprotectin(FC) levels before and after treatment. Patients and method: 60 new patients age of 0-36 months were included. 37 of them were either f1 or f2 positive and diagnosed as IgE mediated FA. Spesific IgE levels were found to be negative in 23 of patients and diagnosed as non IgE mediated FA. 24 healthy children age of 0-36 months, were included in control group (CG). Complete blood count, total IgE, TNF-?, IL-6, IL-10 and FC were evaluated in both FA and CG. TNF-?, IL-6, IL-10 and FC were reassessed four weeks after treatment. Results: FC were higher in the FA than CG (p=0.024). In IgE mediated group, IL-6 were higher than IL-6 of non IgE mediated and CG, (p values are 0.021 and 0.027, respectively). TNF-?, IL-6 and FC in the FA and IgE mediated group decreased after treatment (p values for FA and IgE mediated group are 0.005, 0.018,