Atopik dermatitli çocuklarda besin alerjisi sıklığı ve tolerans gelişiminin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 821413
  2. Yazar: BERFU VURMAZ MAMMADOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR UYSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Amaç: Atopik dermatit (AD), sık görülen, tekrarlayan egzamatöz lezyonlar ve kaşıntı ile seyreden, kronik enflamatuar bir deri hastalığıdır. Çocukların %13'ü, yetişkilerin ise %7'si AD'den etkilenir. Atopik dermatitli çocukların %85'i yaşamın ilk 5 yılı içinde tanı alır.1 Orta-ağır şiddette AD'li çocuklarda besin alerjisi prevalansı çeşitli çalışmalarda %33-81 olarak bildirilmiştir. Bizim çalışmamızda kliniğimize başvuran ve AD tanısı alan olguların başvuru anındaki klinik, laboratuvar ve izlem sırasındaki bulgularını değerlendirmek, AD ile besin alerjileri ve tolerans gelişimi arasındaki olası ilişkiyi araştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız retrospektif kesitsel dizaynda tasarlandı. Hastanemiz çocuk Alerji ve İmmunoloji Polikliniği'ne Ocak 2018 – Nisan 2020 tarihleri arasında başvuran ve Hanifin Rajka kriterlerine göre AD tanısı alan 1 ay-17 yaş aralığında 152 hasta çalışmaya alındı. Hastaların elektronik ortamdaki hasta takip dosyalarına kaydedilen klinik ve laboratuvar verileri incelendi ve hastalar telefon viziti ile aranarak tolerans durumları ve diğer klinik özellikleri değerlendirildi. Hastaların tanı anında ve izlem süresince yapılmış olan muayeneleri, demografik özellikleri, laboratuvar değerleri, aldıkları tedaviler, besin duyarlılığı ve besin alerjisi durumları kaydedildi. Hastalığın şiddeti SCORAD analizi kriterlerine göre değerlendirildi. Ebeveynler tarafından öyküde şüphelenilen besin tetikleyiciler ile alerjen olduğu doğrulanan besin tetikleyiciler karşılaştırıldı. Atopik dermatitli hastaların besine karşı oluşturdukları kutanöz reaksiyon paterni değerlendirmesi yapıldı. Besin alerjisi olan hastaların tolerans durumları değerlendirildi. Etik kurul onayı alındı. Verilerin istatistiksel analizi için Statistical Package for Social Science (SPSS) 26 paket programı kullanıldı (IBM Corp. Released 2019. IBM SPSS Statisticsfor Windows,Version 26.0. Armonk, NY: IBM Corp). Bulgular: Atopik dermatit tanısı ile çalışmaya aldığımız 152 hastanın %63,8'i (n=97) erkekti. Atopik dermatit tanılı hastaların hastalarının semptom başlama yaşı 3,0 (1,0-6,0) ay, tanı yaşı 5,0 (2,0-9,5) ay idi. En önemli şikayetin kızarıklık (%65,8; n=100) ve kaşıntı (%64,4; n=98) olduğu saptandı. Hastaların %71,7'sinde (n=109) besin alerjisinin eşlik ettiği, %62,5'inin (n=95) ailesinde atopi varlığı görüldü. Hastalık tetikleyicisi olarak yumurtadan şüphe edilenlerin %100,0'ında, sütten şüphe edilenlerin %88,9'unda, çoklu besinden şüphe edilenlerin %70,0'ında aynı alerjen etken olarak saptandı. Yumurta için pozitif prediktif değer %100,0, süt için %88,9, çoklu besinler için %70,0 saptandı. Atopik dermatitli hastalarda besin duyarlılığı değerlendirildiğinde en sık (n=28, %40,6) yumurtaya, ikinci en sık farklı besin birlikteliğine (çoklu, n=11, %15,9) karşı duyarlılık olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Objective: Atopic dermatitis (AD) is a common chronic inflammatory skin disease with recurrent eczematous lesions and itching. Thirteen percent of children and 7% of adults are affected by AD. Of those 85% of children with AD are diagnosed within the first 5 years of life. The prevalence of food allergy (FA) in children with moderate to severe AD has been reported as 33-81% in various studies. In our study, it was aimed to evaluate the clinical, laboratory and follow-up findings of the cases who applied to our clinic and were diagnosed with AD, and to investigate the possible relationship between AD and FA and the development of tolerance. Materials and Methods: Our study was designed in a retrospective cross-sectional design. A total of 152 patients aged 1 month-17 years, who applied to our hospital Pediatric Allergy and Immunology Outpatient Clinic between January 2018 and April 2020 and were diagnosed with AD according to the Hanifin Rajka criteria, were included in the study. The clinical and laboratory data of the patients recorded in the electronic patient follow-up files were examined and the patients were evaluated by telephone visits. The physical examinations, demographic characteristics, laboratory values, treatments, food sensitivity and FA status of the patients at the time of diagnosis and during the follow-up period were recorded. The severity of the disease was evaluated according to the SCORAD analysis criteria. The accuracy rate between the suspected food in the history and the food confirmed to be allergen was calculated. The cutaneous reaction pattern of patients with AD to food was evaluated. Ethics committee approval is obtained. Tolerance status of patients with FA was evaluated. Statistical Package for Social Science (SPSS) 26 package program was used for statistical analysis of the data (IBM Corp. Released 2019. IBM SPSS Statistics for Windows, Version 26.0. Armonk, NY: IBM Corp). Results: Sixty three point eight percent (n=97) of the 152 patients included in the study with the diagnosis of AD were male. Accordingly; the age of onset of symptoms was 3,0 (1,0-6,0) months, and the age of diagnosis was 5,0 (2,0-9,5) months. The most important complaints were redness of the skin (65,8%; n=100) and itching (64,4%; n=98). It was seen that the correct diagnosis was made in 100,0% of those who suspected egg as a disease trigger, 88,9% of those suspected of milk, and 70,0% of those suspected of multi-nutrients. Positive predictive value was 100,0% for egg, 88,9% for milk and 70,0% for multi-nutrients. Food allergy was accompanied in 71,7% (n=109) of the patients, and atopy was found in the family of 62,5% (n=95) of the patients. When food sensitivity was evaluated in patients with AD, it was observed that sensitivity to eggs was the most common (n=28, 40,6%) and the second most common was to different food combinations (multiple, n=111, 15,9%).