Albino sıçanlarda ultraviyole a ile indüklenmiş deri hasarı modelinde kafeik asit fenetil ester ve erdosteinin antiapoptotik, antigenotoksik ve antioksidan etkisinin moleküler, biyokimyasal ve stereolojik yöntemlerle araştırılması
Investigation on the antiapoptotic, antigenotoxic and antioxidant effects of erdostein and caffeic acid phenethyl ester by molecular, biochemical and stereological methods in ultraviolet a-induced skin damage model of albino rats
  1. Tez No: 427187
  2. Yazar: ESMA ZEREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL ÖZKOL, DOÇ. DR. YASİN TÜLÜCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Yapılan önceki bazı çalışmalarda ultraviyole A (UVA) radyasyonunun oksidatif stres ve DNA hasarına yol açtığı rapor edilirken, kafeik asit fenetil ester (CAPE) ve erdostein (ERD)'nin antioksidan özelliğe sahip olduğu bildirilmiştir. Çalışmamızda deneysel olarak oluşturulan UVA hasarına karşı CAPE ve ERD'nin tedavi etkinliği literatüre göre ilk kez araştırıldı. Bu amaçla oksidatif stres, genotoksisite ve apoptozda meydana gelen değişiklikler stereolojik inceleme ile birlikte değerlendirildi. Herbiri 6 Wistar türü albino erkek sıçandan oluşan toplam 4 grup oluşturuldu. Bu gruplar kontrol (K), UVA, UVA+ERD ve UVA+CAPE olarak adlandırıldı. UVA, UVA+ERD ve UVA+CAPE gruplarındaki hayvanlar 30 gün boyunca günde 2 saat süreyle UVA ışınına maruz bırakıldı. UVA+ERD grubundaki hayvanlara her UVA uygulamasından 30 dk önce 10 mg/kg ERD oral yolla verildi. UVA+CAPE grubundaki hayvanlara ise her UVA uygulamasından 30 dk önce 10 µmol/kg CAPE intraperitonol (i.p.) yolla uygulandı. Bütün hayvanlar otuzuncu günde sakrifiye edildi. Analizler için kan ve deri dokuları alındı.
Özet (Çeviri)
In some earlier studies, while ultraviolet A (UVA) radiation was reported to cause oxidative stres and DNA damage, caffeic acid phenethyl ester (CAPE) and erdosteine (ERD) were informed to exhibit antioxidant feature. In this study, for the first in the literature, treatment effectiveness of CAPE and ERD was investigated against experimentally formed UVB damage. For this purpose, changes which occurred in oxidative stress, genotoxicity and apoptosis were evaluated together with stereological examination. Four equal groups were constituted each including 6 Wistar albino rats. These groups were named as control (C), UVA, UVA+ERD and UVA+CAPE. The animals of UVA, UVA+ERD and UVA+CAPE groups were exposed to UVA radiation for 2 hours once a day during 30 days. ERD was orally given to animals of UVA+ERD group at a dose of 10 mg/kg 30 min before each UVA application. CAPE was intraperitionally (i.p.) given to animals of UVA+CAPE group at a dose of 10 µmol/kg 30 min before each UVA application. All animals were sacrificed on the 30th day. Blood and skin samples were taken for analysis.