Klinik ve subklinik mastitisli keçi sütlerinden bazı aerobik bakteri ve mycoplasma SPP. izolasyonu
Isolation of some aerobic bacteria and mycoplasma SPP. from goat milk with clinical and subclinical mastitis
- Tez No: 427188
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA İLHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Veteriner Hekimliği, Microbiology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada, Van ve Hakkâri yöresinde yetiştirilen klinik ve subklinik mastitisli keçi sütlerinden bazı aerobik bakterilerle, mikoplazmaların izolasyonu amaçlandı. Çalışma kapsamında, 5 farklı işletmede barınan 13'ü (%6.9) klinik, California mastitis testi (CMT) ile yapılan değerlendirmeye göre 175'i (%93.1) ise subklinik mastitisli, toplam 188 adet keçiden alınan aynı sayıdaki süt örneği incelendi. Örnekler kanlı agar, MacConkey agar, Edwards medium, mannitol salt agar, Mycoplasma broth ve Mycoplasma agara ekilerek, uygun şartlarda inkube edildi. CMT ve kültür sonuçları karşılaştırıldığında, CMT pozitif 184 (9'u klinik, 175'i subklinik mastitisli) süt örneğinden 135'i (%73.3) kültür ile de pozitif sonuç verirken, 49'u (%26.7) ise negatif sonuç verdi. Örnekler toplam olarak değerlendirildiğinde, 188 adet süt örneğinin 135'inden (%71.8) kültür pozitif sonuç alınırken, 53 (%28.2) örnekten ise her hangi bir bakteri üremesi olmadı. Etkenler örneklerin 104'inden (%77.1) saf olarak, 31'inden (%22.9) ise karışık olarak üredi. Sütlerin 125'inden (%92.5) Gram pozitif (96'sı saf, 29'u karışık), 11'inden (%7.4) Gram negatif (6'i saf, 5'i karışık) bakteriler ürereken, 1'inden (%0.7) ise maya üredi. Saf kültür olarak sütlerinin 34'ünden (%25.1) Staphylococcus aureus, 21'inden (%15.5) koagulaz negatif stafilokoklar (KNS), 18'inden (%13.3) Micrococcus spp., 9'undan (%6.6) Streptococcus spp., 5'inden (%3.7) Staphylococcus epidermidis, 4'ünden (%2.9) Escherichia coli, 1'inden (%0.7) Enterococcus columbae, 1'inden (%0.7) Pasteurella multocida, 1'inden (%0.7) Enterococcus spp., 1'inden (%0.7) Listeria spp., 1'inden (%0.7) Klebsiella spp., 1'inden (%0.7) Enterobacter spp. ve 1'inden (%0.7) ise maya izole edildi. Diğer yandan örneklerden karışık kültür olarak çeşitli Gram pozitif ve Gram bakteriler üredi. Örneklerin hiç birinden Mycoplasma spp. izole edilmedi. Sonuç olarak; CMT'nin keçilerdeki subklinik mastitislerin ön teşhisinde yeteri düzeyde güvenilir sonuç vermediği, ideal ekim yönteminin, 4000 rpm'de 10 dk santrifüj işleminden sonra“tortudan svabla yapılan yayma yöntemiyle ekim”olduğu, izole edilen streptokokların büyük çoğunluğunun D sero-grubuna ait oldukları, mastitsli keçi sütlerinden gerek saf gerekse karışık olarak en yüksek oranlarda S. aureus ile KNS'ların izole edildiği belirlendi
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to isolate some aerobic bacteria and Mycoplasma species from the milk samples collected from the gaots with clinical and subclinical mastitis in Van and Hakkâri Regions. A total of 188 milk samples were obtained from the 5 different goat farms. Of the 188 samples, 13 (6.9%) were clinical mastitis and 175 (93.1%) were subclinical mastitis that was evaluated by California mastitis test (CMT). The samples were inoculated onto plates of blood agar, MacConkey agar, Edwards medium, mannitol salt agar, Mycoplasma broth, and Mycoplasma agar. When CMT and bacteriological culture were compared, of the 184 CMT positive milk samples, 135 (73.3%) were positive and 49 (26.7%) were negative by bacteriological culture. When the samples were evaluated totally, of the 188 samples, 135 (71.8%) were positive and 53 (28.2%) were negative by culture. Bacteria were isolated from the 104 (77.1%) and 31 (22.9%) milk samples as pure and mix culture, respectively. Gram positive bacteria from the 125 (92.5%), Gram negative from the 11 (7.4%), and fungus from the 1 (0.7%) milk samples were isolated. Mastitis agents were harvested from the all goat farms. In pure culture, 34 (25.1%) milk samples were positive for Staphylococcus aureus, 21 (15.5%) for coagulase negative staphylococci (CNS), 18 (13.3%) for Micrococcus spp., 9 (%6.6%) for Streptococcus spp., 5 (3.7%) for Staphylococcus epidermidis, 4 (2.9%) for Escherichia coli, 1 (0.7%) for Enterococcus columbae, 1 (0.7%) for Pasteurella multocida, 1 (0.7%) for Enterococcus spp., 1 (0.7%) for Listeria spp., 1 (0.7%) for Klebsiella spp., 1 (0.7%) for Enterobacter spp., 1 (0.7%) for fungus. In addition, different Gram positive and Gram negative bacteria were isolated from the samples as mixed culture. Mycoplasma spp. were not isolated from any of the samples. In conclusion, the CMT was not enough to give reliable results for the pre-detection of subclinical mastitis in goats, the ideal planting method applied to goat's milk was seen as after 10 min centrifugation at 4000 rpm was streaked from the pellet by cottan swab, the majority of the streptococci belong to D serogroup, and the most prevalent isolated bacteria from the samples were S. aureus and CNS.