Albino sıçanlarda ultraviyole B ile indüklenmiş deri hasarı modelinde arı sütünün antiapoptotik, antigenotoksik ve antioksidan etkisinin moleküler, biyokimyasal ve stereolojik yöntemlerle araştırılması
Investigation on the antiapoptotic, antigenotoxic and antioxidant effects of royal jelly BY molecular, biochemical and stereological methods in ultraviolet B-induced skin damage model of albino rats
- Tez No: 427186
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL ÖZKOL, DOÇ. DR. YASİN TÜLÜCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Yapılan önceki bazı çalışmalarda ultraviyole B (UVB) radyasyonunun oksidatif stres ve DNA hasarına neden olduğu, arı sütünün (AS) ise antioksidan özellik gösterdiği bildirilmektedir. Bu çalışmada, deneysel olarak oluşturulan UVB hasarına karşı AS'nin farklı dozlardaki tedavi etkinliğini literatüre göre ilk kez araştırıldı. Bu amaçla, oksidatif stres, genotoksisite ve apoptozda meydana gelen değişiklikler stereolojik inceleme ile birlikte değerlendirildi. Herbiri 6 Wistar türü albino erkek sıçandan oluşan 5 grup oluşturuldu. Bu gruplar kontrol (K), UVB, AS 150 mg/kg (AS150), UVB+AS 100 mg/kg (UVB + AS100) ve UVB+AS 200 mg/kg (UVB+AS200) olarak isimlendirildi. UVB, UVB+AS100 ve UVB+AS200 grubundaki hayvanlar 30 gün boyunca günde 2 saat süreyle UVB ışınına maruz bırakıldı. AS150, UVB+AS100 ve UVB + AS200 grubundaki hayvanlara ise 30 gün boyunca gün aşırı olarak sırasıyla 150, 100 ve 200 mg/kg arı sütü verildi. Bütün hayvanlar otuzuncu günde sakrifiye edildi. Analizler için kan ve deri dokuları alındı.
Özet (Çeviri)
Ultraviolet B (UVB) was reported to cause oxidative stress, DNA damage and royal jelly (RJ) was informed to exhibit antioxidant feature in some previous studies. In this study, for the first in the literature, treatment effectiveness of different doses of RJ was investigated against experimentally formed UVB damage. For this purpose, changes which occurred in oxidative stress, genotoxicity and apoptosis were evaluated together with stereological examination. Five equal groups were constituted each including 6 Wistar albino rats. These groups were named as control (C), UVB, RJ 150 mg/kg (RJ150), UVB+RJ 100 mg/kg (UVB+RJ100) and UVB+RJ 200 mg/kg (UVB+RJ200). The animals of UVB, UVB+RJ100 and UVB+RJ200 groups were exposed to UVB radiation for 2 hours once a day during 30 days. RJ was given to rats of RJ150, UVB+RJ100 and UVB+RJ200 groups at 150, 100 and 200 mg/kg doses respectively. All animals were sacrificed on the 30th day. Blood and skin samples were taken for analysis.