Resveratrol tedavisinin kronik florozisin oluşturduğu damar cevapları üzerine etkisi
Effect of resveratrol treatment on chronic fluorosis induced alteration of vessels responses
- Tez No: 427189
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN OTO, PROF. DR. HÜLYA ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada; kronik florozise maruz bırakılan sıçanlarda resveratrol tedavisinin torakal aort kasılma-gevşeme yanıtları ve kan basınçları arasındaki ilişki araştırıldı. Araştırmada 200-250 gr ağırlığında Sprague Dawley cinsi dişi ve erkek sıçanlar kullanıldı. Çalışmada kontrol, NaF (10 mg/lt/gün), resveratrol (50 mg/lt/gün) ve NaF+resveratrol erkek ve dişi grupları olmak üzere toplam 8 grup oluşturuldu (n=10). Her grubun 30, 60, ve 90. günlerinde kan basınçları ölçüldü. 90. günün sonunda sıçanlardan elde edilen torakal aort halkalarının kasılma-gevşeme yanıtları izole organ banyosunda incelendi.Bu çalışmada sonunda yapılan serum flor düzeyi analizleri sonucunda NaF uygulanan tüm gruplarda serum flor düzeyinin arttığı tespit edildi. Erkek ve dişi sıçanlarda tüm ölçüm zamanlarında kan basıncının en belirgin şekilde artığı grubun NaF grubu olduğu gözlendi. Hem dişi, hem de erkek sıçanlarda resveratrolün NaF ile birlikte kronik uygulandığında kan basıncında azalma gözlendi. Fenilefrin uygulaması sonrası görülen kasılma yanıtı sadece NaF'un uygulandığı grupta artarken; NaF+resveratrol uygulanan gruplarda azaldı. Resveratrol uygulanan gruplarda asetilkolin ile maksimum gevşetici etki gözlendi. NaF uygulanan gruplarda SNP ile elde edilen gevşeme yanıtları diğer çalışma gruplarına benzerlik gösterdi. Bu çalışmanın sonuçları göstermektedir ki; NaF'un neden olduğu kan basıncı artışı ve muhtemel endotel hasarına karşı resveratrol koruyucu etkinliğe sahiptir. Resveratrolün muhtemel koruyucu etkisi flor kaynaklı oksidatif stresi ve endotelyal doku hasarını azaltmasından kaynaklanmaktadır. Bundan sonraki hedefimiz flora kronik maruz kalmanın damarlar üzerinde yaratmış olduğu zararlı etkiler ile resveratrolün bu zararlı etkilere karşı muhtemel koruyucu etkilerinin moleküler mekanizmalarını aydınlatmak yönünde olacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effectivity of resveratrol therapy on the contraction-relaxation responses of the thoracic aorta rings and on blood pressure in the rats exposed to chronic fluorosis. The study was administered using 80 male and female Sprague Dawley rats weighing 200-250 g. The rats were randomly divided into 8 groups with 10 rats each, including male and female groups of control, NaF (10 mg/lt/day), resveratrol (50 mg/lt/day), and NaF+resveratrol. Blood pressures were measured on days 30, 60, and 90 in each group. At the end of day 90, the contraction-relaxation responses of the thoracic aorta rings were examined in an isolated organ bath. The analysis on the serum fluor level revealed that the serum fluor level was elevated in all the rats administered with NaF. The most marked elevations in the blood pressures measured on all three days were seen in both male and female NaF groups. Both in male and female groups, the chronic administration of resveratrol with NaF led to decreased blood pressures. The contraction response resulting from phenylephrine administration was increased in the groups administered with NaF, whereas it was decreased in the groups administered with NaF+resveratrol. In the groups administered with resveratrol, maximal relaxing effect was achieved by acetylcholine. In the groups administered with NaF, the relaxation responses caused by SNP were similar to those in other study groups. The results of this study indicated that resveratrol provides a protective effect against increased blood pressure caused by NaF and potential endothelial damage. The protective effect of resveratrol results from its capability to reduce fluor-induced oxidative stress and endothelial tissue damage. Further studies are warranted to investigate the adverse effects in the veins exposed to chronic fluorosis and the molecular mechanisms of the potential protective effects of resveratrol against these adverse effects.