Pediatri yoğun bakıma yatan hastalarda yüksek akımlı oksijen tedavisinin ekstübasyon başarısına etkisinin değerlendirilmesi
Assessment of the influence of high flow oxygen therapy on extubation success for patients in the pediatry intensive care unit
- Tez No: 427204
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAKNUR AKYILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Yüksek akışlı oksijen tedavisi (YAOT); Acil ve yoğun bakım ünitelerinde solunum yetmezliği olan olgularda kullanımı giderek artan yardımcı bir tedavi metodudur. Bununla birlikte çocuklarda yüksek akımlı oksijen tedavisinin ekstübasyon sonrası dönemde etkinliğinin değerlendirildiği herhangi çalışma bulunmamaktadır. Çalışmamızda kritik hasta çocuklarda ekstübasyon sonrası dönemde yüksek akımlı oksijen tedavisinin ekstübasyon başarısına etkisinin değerlendirilmesi amaçlandı. Materyal ve metod: Pediatri Yoğun Bakım Ünitesi'nde yatmakta olan 1 ay- 16 yaş arası mekanik ventilasyon tedavisi sonlandırılması planlanan (ekstübasyon) ve spontan soluma testini geçen 100 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar iki gruba ayrılarak, 1. gruba (n=50) yaklaşık 37 C0 sıcaklıkta, SpO2 ≥ %92 tutacak şekilde, yaşına uygun aralıkta yüksek akımlı oksijen tedavisi verildi. İkinci gruba (kontrol grubu n=50) ise oronazal maske ya da nazal prong ile konvansiyonel oksijen tedavisi (KOT) uygulanarak SpO2 ≥ %92 değeri hedefleyecek oksijen tedavisi verildi. Gruplar tedaviye alındıktan sonra başlangıç, 15.dk, 30.dk, 45.dk, 1.saat, 6.saat, 12.saat, 24.saat ve 48.saatlerde SpO2, SpO2/FiO2 oranı, end-tidal karbondioksit (etCO2)ve PCO2, dakika solunum sayısı (DSS), kalp tepe atımı (KTA), değerlendirilmesi planlandı. Yine ek olarak ekstübasyon sonrası, 24. Saat ve 48. Saatte çekilen PA AC grafileri ile modifiye radyolojik atelektazi skoru (m-RAS) hesaplanması planlandı. Ayrıca çalışmaya alınan hastaların yaş, cinsiyet, yoğun bakıma yatış tanısı, mekanik ventilasyon uygulama nedeni ve süresi, toplam yatış süresi, Pediatrik risk of Mortality (PRISM) ve Pediatric Logistic Organ Dysfunction (PELOD) skorları kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya alınan hastaların 49'u kız, 51'i erkek olup median yaş 28 ay (1-182 ay) idi. YAOT ve KOT alan gruplar cinsiyet, yaş, mekanik ventilasyon nedenleri ve süresi, yatış ve ekstübasyon anındaki PRISM ve PELOD skorları açısından değerlendirildiğinde istatiksel olarak anlamlı fark tespit edilmedi.
Özet (Çeviri)
Objective: High flow oxygen therapy (HFOT) is an assistive treatment method of increasing prevalence for the cases of respiratory failure in the emergency and extensive care units. However, there exist no studies that assess the effectiveness of high flow oxygen therapy in the post-extubation period of children. This study of ours aims to assess the influence of high flow oxygen therapy on extubation success, in the post-extubation period of critically ill children. Material and Methods: Out of the patients being treated in the pediatric intensive care unit aged between 1 months and 16 years, 100 patients were involved in the study for whom the mechanical ventilation treatment was planned to be terminated (extubation) and who succeeded on the spontaneous breathing trial. The patients were divided into two and the first group (n=50) was made subject to high flow oxygen treatment of appropriate interval for his/her age, keeping SpO2 ≥ %92 and temperature at approximately 37 C0. Meanwhile, the second group (control group n=50) was subject to Conventional Oxygen Therapy (COT) through oranasal mask or nasal prong, aiming a level of SpO2 ≥%92. When the treatments for the groups were initiated, SpO2, SpO2/FiO2 ratio, etCO2 and PCO2, rate of respiration per minute, peak heart rate, of it were planned to be assessed at the beginning of the treatment and at the 15th minute, 30th minute, 45th minute, 1st hour, 6th hour, 12th hour, 24th hour and 48th hour of it, as well. Modified radiologic atelectasis score was also calculated at baseline, 24. th and 48 th according to chest X-ray. Additionally; age, gender, diagnosis for being subject to intensive care, reason for the deployment of mechanical ventilation and its duration, total duration of hospitalization, reason of reintubation and timing, Pediatric Risk of Mortality (PRISM) and Pediatric Logistic Organ Dysfunction (PELOD) scores of the patients involved in the study were recorded. Results: Out of the patients involved in the study, 49 were females and 51 were males where the median age was 28 months (1-182 months). When the groups subject to HFOT and COT were assessed according to gender, age, reasons of mechanical ventilation and its duration, PRISM and PELOD scores at the time of hospitalization and extubation, no statistically significant difference was found.