8-13 yaş arası hafif zekâ geriliği olan ilköğretim öğrencilerinde egzersizin statik denge, dinamik denge ve reaksiyon zamanı üzerine etkisinin incelenmesi
The effect of balance exercises on static balance, dynamic balance and reaction time in primary school students 8-13 years old with mild mental retardation
  1. Tez No: 427218
  2. Yazar: MAHROKH DEHGHANI SHAMSABAD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜNAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın amacı hafif zekâ geriliği olan ilköğretim öğrencilerinde egzersizin statik denge, dinamik denge ve reaksiyon süresine olan etkilerini tespit etmektir. Ayrıca antrenman programından sonraki 5 hafta içerisinde statik, dinamik denge ve reaksiyon zamanında meydana gelen değişiklikleri (geri dönüşüm) araştırmaktır. Diğer bir amaç ise, hafif zekâ geriliği olan ilköğretim öğrencilerinde statik denge ve dinamik dengenin reaksiyon zamanı ile ilişkilerini tespit etmektir. Bu amaçla, 8-13 yaşları arasında hafif zekâ gerililiği olan çocuklarda (n=22, deney:11, kontrol:11), statik, dinamik denge ve reaksiyon zamanı ölçümleri uygulanmış, 10 haftalık (haftada iki kez) denge antrenmanlarını takiben ölçümler tekrarlanmıştır. Her egzersiz seansı yaklaşık 45 dakika sürmüştür. Araştırma ile elde edilen veriler aritmetik ortalama, standart sapma, Mann Whitney testi ve Wilcoxon testi ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purposes of this study were to find out the effect of balance training on static balance, dynamic balance and reaction time and secondly to investigate the changes in static, dynamic balance and reaction time in 5 weeks detraining follow up. Thirdly, to determine the relationships between static, dynamic balance and reaction time in primary school students with mild mental retardation. To achieve this purposes, the sample consisted of 22 healthy school aged children 8-13 years old. Participants were randomly divided into two groups experimental group (n =11) and control group (n =11). The experiment group attended a 10 weeks balance training program consisting of 45-min sessions, while the control group followed the regular school schedule. Balance was assessed using balance subtest of the Bruininks-Oseretsky Test of Motor Proficiency (BOTMP). Reaction time was assessed using RT apparatus manufactured by Anand Agencies, Pune. Wilcoxon Signed Rank Test was performed to compare the pre and post training measures of both groups separately. The Mann Whitney U Test was used to identify possible differences between the exercise and control groups. The Pearson correlation coefficient was used to calculate correlations between balance tests and reaction time tests. The significance level was set to a p-value of less than 5%. The results of the present study revealed significant differences between the pre and post training static balance, dynamic balance and visual reaction time for study group. After five weeks detraining follow up period, there were significant differences in static balance, dynamic balance and visual reaction time in exercise group. Also the results of pearson correlation analyses revealed that there was correlation between static balance, dynamic balance and reaction time. In conclusion, Balance training could be used inchildren with mild mental retardation as an effective method for improving health and quality of life.