Mantle hücreli lenfomada ökaryotik elongasyon faktör-2 kinaz ekspresyonunun değerlendirilmesi
The evaluation of eukaryotic elongation factor-2 kinase expression in mantle cell LYMPHOMA
  1. Tez No: 427224
  2. Yazar: ÖZGÜR ÖZKAYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL ÜNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Mantle hücreli lenfoma agresif bir B hücreli lenfoma alt tipidir. Konvansiyonel kemoterapi ile yüksek remisyon oranları elde edilebilse de kür nadirdir. Bu nedenle yeni ve daha etkili tedavi stratejilerinin geliştirilebilmesi için hastalığın patogenez ve biyolojisini anlamaya yönelik çalışmalar devam etmektedir. Bu çalışmada Mantle hücreli lenfomada (MHL) ökaryotik elongasyon faktör-2 kinaz (eEF-2K) expresyonu varlığı Mantle hücreli lenfoma (MHL) olgularına ait biyopsi örneklerinde immünohistokimyasal olarak ve MHL hücre hatlarında (JeKo-1, Granta-519, Mino ve SP53) Western blot yöntemiyle araştırılmıştır.Bu kapsamda Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Tıbbi Patoloji Anabilim Dalı'nda 2000-2013 yılları arasında tanı almış toplam 39 MHL olgusu değerlendirilmiştir. MHL hücre hatlarında, Rottlerin ile eEF-2K inhibisyonu yapılmış ve MTS yöntemiyle hücre proliferasyonu değerlendirilmiştir. Western blot çalışmalarında MHL hücrelerinde Rottlerin kullanılarak eEF-2K inhibisyonu ile siklin D1 seviyeleri, otofajik ve apoptotik proteinler değerlendirilmiştir. eEF-2K siRNA kullanılarak gerçekleştirilen RNA interferansı deneyinde siklin D1 ve c-Myc ekspresyonu araştırılmıştır. Hasta örneklerinde 39 hastanın 26'sında (%64,1) ve hücre hatlarında özellikle JeKo-1 ve Mino hücrelerinde eEF-2K ekspresyonu saptanmıştır. Rottlerin ile 4 MHL hücre hattında da MTS çalışması ile proliferasyon inhibisyonu gösterilmiştir. Western blot deneylerinde JeKo-1 ve Granta-519 hücrelerinde Rottlerin kullanılarak eEF-2K inhibisyonunun siklin D1 inhibisyonuna yol açtığı ve Jeko-1 hücrelerinde otofaji ve apoptoz ile ilişkili olduğu gösterilmiştir. RNA interferansı yöntemiyle eEF-2K siRNA kullanarak eEF-2K inhibisyonu JeKo-1 hücrelerinde siklin D1 ve c-Myc'te azalma ile sonuçlanmıştır. Bu çalışma MHL'de eEF-2K ekspresyonu varlığını göstermesi açısından önemlidir. MHL'de eEF-2K ve ilişkili yolakların hastalığın patogenezindeki yerinin ayrıntılı tanımlanması MHL tedavisinde terapötik değer taşıyabilir.
Özet (Çeviri)
Mantle cell lymphoma is an agressive type of B cell lymphoma. Although it is possible to achieve high remission rates with conventional chemotherapy, cure is rare. Therefore, studies aimed at understanding the pathogenesis and biology of the disease in order to develop new and more effective treatment strategies continues. In this study, the expression of eukaryotic elongation factor-2 kinase (eEF-2K) in Mantle cell lymphoma (MCL) was investigated using immunohistochemistry in biopsy samples andby Western blotting in MCL cell lines. A total of 39 MCL cases diagnosed in Hacettepe University Hospital, Department of Pathology between the years of 2000-2013 and 4 MCL cell lines (JeKo-1, Granta-519, Mino and SP53) were included in the study. The cell proliferation changes induced by Rottlerin inhibition of eEF-2K were evaluated by MTS assay. Cyclin D1 expression, otophagic and apoptotic protein expressions effected by inhibition of eEF-2K with Rottlerin were evaluated by Western blotting. The cyclin D1 and c-Myc expressions were evaluated in the RNA interference experiments using eEF-2K siRNA. In 26 of 39 (64.1%) patient samples and in especially JeKo-1 and Mino cell lines, eEF-2K expression was detected. In all four cell lines, the inhibition of cell proliferation was observed with the Rottlerin treatment. It was shown that, inhibition of eEF-2K with Rottlerin treatment, caused down-regulation of cyclin D1 in JeKo-1 and Granta-519 cells and related with the otophagy and apoptosis in JeKo-1 cells. Using RNA interference method, inhibition of eEF-2K with eEF-2K siRNA resulted in down-regulation of cyclin D1 and c-Myc. This study is important because it indicates the presence of the eEF-2K expression in MCL. In MCL, the detailed investigation of the eEF-2K targets and related downstream pathways in the pathogenesis of this disease, may have therapeutic importance.