Farklı sosyo-ekonomik düzeydeki obez olan ve olmayan bireylerin beslenme durumlarının değerlendirilmesi
The evaluation of nutritional status obese and non obese individuals in different socioeconomic leves
  1. Tez No: 427225
  2. Yazar: AYŞE KAPLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP ÖZERSON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma Özel Pendik Şifa Hastane Beslenme ve Diyet Polikliniği'ne kilo kontrolü amacıyla başvuran farklı sosyoekonomik düzeylerdeki obez olan ve olmayan, yaşları 25-55 arası 49'u kadın, 31'i erkek 80 birey ile yürütülmüştür. Bu çalışmanın amacı, farklı sosyoekonomik düzeydeki obez olan ve olmayan bireylerden alınan bir kesit ile bireylerin beslenme alışkanlıkları, durumunun değerlendirilmesidir. Çalışmaya katılan bireyler BKİ 0.05).
Özet (Çeviri)
The evaluation of nutritional status obese and non obese individuals in different socioeconomic levels This study has been made with people who came to Private Pendik Şifa Hospital Nutrition and Dietetics clinic for weight control. These people have different socioeconomic backgrounds. This study has been made with obese and not obese 80 people aged between 25-55, 49 women and 31 men. Purpose of this study is to evaluate the eating habits of obese and not obese people from different socio economic backgrounds. Participants divided to two groups by their BMİ being over and equal to 30 or being less than 30. Sociodemografic situation, antropometric sizings, socioeconomic backgrounds, health, living style, eating habits of the participants determined by a survey which involves a three days food intake list. For the analysis of data obtained in research, SPSS 21 software package and BEBIS program is used. Data were analyzed by Kolmogorov-Smirnov and Shapiro Wilk, Chi-square, Mann-Whitney U and ANOVA test. It was determined that 46.2% of the individuals were obese. it was determined that obesity increases (p 0.05).