Muğla bölgesi futbol hakemlerinde sürat ve çeviklik antrenmanlarının bazı fiziksel ve motorik özelliklerine etkisi
Effects of speed and agility trainings on some physical and motoric features in Mugla region football referees
  1. Tez No: 427234
  2. Yazar: VOLKAN CİNDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAKUP AKİF AFYON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışma, Muğla bölgesi futbol hakemlerinde sürat ve çeviklik antrenmanlarının bazı fiziksel ve motorik özelliklerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya, Muğla bölgesinde aktif olarak görev yapan 10 klasman ve bölgesel hakem, 20 il hakemi, 10 hif hakemi olmak üzere toplamda 40 futbol hakemi gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmaya katılan hakemler deney grubu (5 klasman, 10 il, 5 hif) ve kontrol grubu (5 klasman, 10 il, 5 hif) olmak üzere 2 gruba ayrılmıştır. Araştırmada ön - test ve son - test desenli kontrol gruplu deneysel yöntem uygulandı. Deney grubuna 8 hafta boyunca normal hakem antrenmanlarına ilaveten çeviklik ve sürat antrenmanları uygulanmış olup, kontrol grubu ise normal antrenmanlarına devam etmiştir. Çeviklik ve sürat antrenmanlarının bazı fiziksel ve motorik özelliklere etkisi araştırılmış, hakemlerin vücut yağ oranı, vital kapasite, sağ el kavrama, sol el kavrama, bacak sırt, denge, esneklik, dikey sıçrama, 30 m, çeviklik test, reaksiyon zamanları ölçümleri antrenman öncesi ön test, antrenmanlar sonrası son test ölçümleri olarak alındı. Aralarındaki ilişki Paired-Samples T-Test ile anlamlılık (0.05) düzeyinde incelendi.
Özet (Çeviri)
In this study, effects of speed and agility trainings on some physical and motoric features in Muğla region football referees are aimed to investigate. 10 classman and regional referee, 20 provincial referees, 10 hif referee total 40 football referee who work in Muğla actively attended this study voluntarily. Referees who attended this study divided into 2 groups as test (5 classman 10 province and 5 hif) and control (5 klasman 10 provinces and 5 hif) groups. Pre-test and post-test designed control grouped experimental method is applied in investigation. Agility and speed trainings are applied to test group for 8 weeks additionally to normal referee trainings. Control group continue to normal trainings. Effects of agility and speed trainings on some physical and motoric features are investigated. Referee's body fat index, vital capacity, right hand grasping, left hand grasping, leg back, balance, flexibility, vertical jumping, 30 m, agility test, reaction times' measures were recorded as pre test before trainings and post test measures after trainings. Interrelationship is investigated with Paired-Samples T-Test and with (0, 05) significance level.