Yoğunluk ayarlı radyoterapi ve volumetrik ayarlı arc radyoterapi ile yapılmış akciğer kanseri tedavi planlarının dozimetrik olarak karşılaştırılması
Dozimetric comparison of lung cancer treatment plan made by intensity modulated radiotherapy and volumetric modulated arc radiotherapy
- Tez No: 427245
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, akciğer kanserli hasta grubu için yoğunluk ayarlı radyoterapi (IMRT) ve volümetrik ayarlı ark terapi (VMAT) tekniği kullanılarak planlanan doz dağılımlarının, uygulanabilirlik açısından birbirleriyle karşılaştırılması amaçlanmıştır. Onkoloji Kliniği'nde tedavi edilen 20 akciğer kanseri hastasının IMRT ve VMAT planları klinik protokollere uygun olarak yapılmıştır. Her iki tedavi yöntemi arasında karşılaştırmalar yapılmıştır. VMAT ve IMRT teknikleri kullanılarak yapılan planlar için Mann-Whitney U testi ve Wilcoxon İşaretli Sıralar testi yöntemleri kullanılarak analizler yapılmıştır. İstatistiksel anlamlılık derecesi olarak p≤0.05 kabul edilmiştir. Sonuç olarak, IMRT ve VMAT conformalite ve homojenite indeksi değerleri karşılaştırıldığında VMAT değerlerinin daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Her iki tedavi yönteminin akciğer kanseri olgularında kullanılabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the dose distributions which are planned by using the intensity modulated radiotherapy (IMRT) and volumetric arc therapy regulated (VMAT) techniques for study group with lung cancer is aimed to be compared with each other in terms of applicability. The IMRT and VMAT plans of 20 patients which are being treated in the Onchology clinic were prepared according to clinical protocols. Comparisons were made between the two treatment methods. For the plans which are made by using VMAT and IMRT techniques analyzes have been made by using Mann-Whitney U test and Wilcoxon Signed Ranks test methods. As statistical significance degree, p≤0.05 was adopted. Consequently, when IMRT and VMAT conformality and homogeneity index values were compared, VMAT values has been determined to be higher. It was determined that both treatment methods can be used in the lung cancer cases.