Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun romanlarındaki halk edebiyatı ve halk kültürü unsurları üzerine bir inceleme
A study on folk literature and elements of folk culture in Yakup Kadri Karaosmanoğlu's novels
  1. Tez No: 427267
  2. Yazar: DERYA ŞEVLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILMAZ ÖNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Halkı halk yapan meziyetlerin başında ortak bir kültüre sahip olmak gelir. Halk kültürü bir milletin asli ve önemli unsurudur. Bu araştırmada; Türk edebiyatının önemli yazarlarından Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun romanları halk edebiyatı ve halk kültürü unsurları bakımından incelenmiştir. Realist bir yazar olan Yakup Kadri toplumsal olaylara kayıtsız kalmamıştır. Aynı zamanda çok iyi bir gözlemci olan yazar, dönemindeki olayları gözlemleyip en iyi şekilde kaleme almıştır. İncelememizde Yakup Kadri'nin halk edebiyatımızdan ne derece yararlandığı, halk kültürü konularının eserlerinde nasıl kullanıldığının ortaya konulması hedeflenmektedir. Çalışmamız giriş, iki ana bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümünde Yakup Kadri'nin hayatı, sanat anlayışı, eserleri ve incelediğimiz romanlar üzerinde durulmaktadır. İkinci bölümde yazarın romanlarındaki halk edebiyatı unsurları ve yazarın romanlarındaki kullanım şekilleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise romanlardaki halk kültürü unsurlarının tespiti, tahlili ve kullanımlarına ayrılmıştır. Çalışmamızın son kısmı ise değerlendirmeyi içeren sonuç kısmına, faydalandığımız kaynakların listesine ve özetlere ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
Having a common culture is leading at the beginning of virtue of what makes people a community. The main and important component of a nation is the Folk Culture. In this study; one of the most important writers of Turkish literature, Yakup Kadri Karaosmanoğlu's novels are examined in terms of elements of folk literature and folk culture. Yakup Kadri who is a realist writer is no longer indifferent to social events. The author, who is also very good observer, observed the events during that period and wrote them up. In our research we aimed to investigate to which extent Yakup Kadri took the advantage of our folk literature and also how he revealled the issues of folk culture and used them in his work. Our study consists of introduction, two main chapters and the conclusion. In the introduction, we focused on Yakup Kadri's life, his sense of art, his works and his novels which we have examined. In the second chapter, the elements of folk literature in the novel of the author and how the author examined these elements in his novels were examined. In the third chapter, determination of the elements of folk culture in the novel, their analysis and their usage were take place. The last part of our study contains the results of the assessment, a list of resources that we take advantage of and summaries.