Kültür, mekân ve doğurganlık bağlamında Erciş (Van) ve Yalvaç (Isparta) ilçelerinde doğurganlığın coğrafi analizi
Geographic analysis of fertility in Erciş (Van) and Yalvaç (Isparta) districts in the context of culture, space and fertility
  1. Tez No: 427268
  2. Yazar: YOLCU ALDIRMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beşeri ve İktisadi Coğrafya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Erciş ve Yalvaç ilçelerinde doğurganlığın coğrafi analizinin yapıldığı bu çalışma 4 ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde çalışma alanı olarak seçilen Erciş ve Yalvaç'ın nüfus gelişimi ele alınmıştır. İkinci bölümde kavramsal çerçeve ve doğurganlığı etkileyen faktörler incelenmiştir. Üçüncü bölümde Dünyada ve Türkiye'de doğurganlığın değişimi ve bu değişim üzerinde etkili olan etmenler açıklanmıştır. Son bölüm de ise alan araştırmaları sonucunda elde edilen verilerin her iki ilçe açısından değerlendirilmesi yapılmıştır. Erciş ve Yalvaç hem doğurganlık değerleri hem de doğurganlığı etkileyen etmenler bakımından birbirinden farklı özelliklere sahiptir. Nitekim Erciş ilçesi doğurganlık konusunda Türkiye'nin doğu ve güney doğu bölgelerinin, Yalvaç ilçesi ise batı bölgelerinin özelliklerini yansıtmaktadır. Örneğin Yalvaç'ta bir anneye düşen ortalama çocuk sayısı 2,63 iken Erciş'te bu değer 4,19'a yükselmektedir. Kadınların eğitim düzeyi, işgücüne katılımı ve ailenin ortalama gelir düzeyi v.b. bakımından da Erciş ile Yalvaç arasında büyük farklılıklar görülmektedir. Yalvaç'ta okuma yazma bilmeyen kadınların oranı % 16, Erciş'te % 52'ye yükselmektedir. Aynı şekilde işgücüne katılan kadınların oranı Yalvaç'ta % 22 iken, Erciş'te bu oran % 1'e düşmektedir. Çalışmanın ilk üç bölümünde kullanılan veriler çeşitli kamu kurumlarından elde edilmiştir. Tezin son bölümünde yer alan bulgu ve veriler ise alan araştırması sonucunda elde edilmiştir. Erciş ve Yalvaç ilçelerindeki kadınların % 1'ine anket uygulanmıştır. Gerek çeşitli kurumlardan toplanan veriler gerekse alan araştırması sonucunda elde edilen veriler SPSS ve Arc Gis programlarıyla çeşitli analizlere tabi tutulmuştur. Elde edilen bilgi ve bulgular analitik yöntemle yorumlanarak çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The research in which geographical analyses of fertility was made in Erciş and Yalvaş districts, compsrises four main sections. In first section, Erciş and Yalvaç's population growth is touched on. In the second section, the factors which effects fertility and the conceptual framework are analyzed. In the third section, the change of fertility in Turkey and world and the influential factors on this change are described. In the last section, the evaluation of two districts data obtained as a result of field research has been made. Erciş and Yalvaç have different features in terms of both the factors affecting fertility and fertility levels. Thus, Erciş reflects the characteristics of the eastern and southeastern regions as Turkey about fertility, Yalvaç reflects the characteristics of western regions. For instance; while the avarage number of children per a mother is 2.63 in Yalvaç, this value in Erciş increases to 4.19. There are also significant differences in terms of the participation of women in education, labor and the avarage income level between Erciş and Yalvaç districts. While the proportion on of women ,who illiterate in Yalva, is 16 %, in Erciş finds 52 %. Likewise; the proportion of women participating in the workforce is 22 %, this proportion is reduced to 1 %. The data used in the first three sections of the research has been obtained from various public institutions. The findings and data, located on the last section of the thesis, has been obtained as a result of the field research. Questionnaire is conducted to one percent of women in Erciş and Yalvaç. Data collected from various institutions as well as data made as a result of research is subjected to various analyzes with SPSS and Arc GIS programs. The research is completed by being interpreting the findings and data with a analytical method.