Kronik böbrek yetmezliği olan çocukların ruhsal işlev düzeyleri ve anne ile olan ilişkileri
Psychological function level of the children with chronic kidney failure and their relationship with their mother
- Tez No: 427306
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İREM ERDEM ATAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Kronik hastalıklar ve ruhsal hastalıklar toplumda sık karşılaşılan sağlık problemlerinden biridir. Her iki kronik sürecin de birlikte olabilmesi nedeniyle aile hekimliği açısından, ele alınması gereken önemli bir sorundur. Kronik böbrek hastalığı ve diyaliz tedavisi, hastaların psikolojik durumlarını önemli ölçüde etkileyen süreçlerdir. Bu alanda çok sayıda çalışma yapılmıştır. Ancak birbirinin devamı olan bu iki durumun çocukların ruhsal durumları üzerindeki etkisi üzerine yapılan çalışmalar sınırlıdır. Bugüne kadar yapılan çalışmalarda kronik böbrek yetmezliği hastalığı olan çocukların çoğunlukla depresyon ve anksiyete düzeyleri incelenmiş olup, 6-12 yaş aralığında genel ruhsal değerlendirilmeye yönelik bir çalışma gerçekleşmemiştir. Bu tez çalışmasında kronik böbrek yetmezliği tanısı almış ve diyaliz tedavisi yapılan çocukların ruhsal işlev düzeylerini projektif test kullanarak değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Bu çalışmanın temel araştırma soruları şu şekildedir; Çocuğun diyaliz süresi ile annelik tutumu arasında bir ilişki var mı?, Annenin algıladığı destekle çocukların ruhsal işleyişleri arasında bir ilişki var mıdır?, Çocukların ruhsal işleyişine dair nasıl bir örüntü çıkmaktadır?. Litaretür bilgileri ışığında böyle bir çalışmaya rastlanmamıştır. Çalışmanın araştırma grubu Uludağ Üniveritesi ve Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Nefroloji Bilim Dalı'ndan kronik böbrek yetmezliği tanısı almış 6-12 yaş arası 30 çocuktan oluşmaktadır. Çalışmaya katılan çocuklar peri masalları testi ile değerlendirilerek kişilik profillerine yönelik genel değişkenler tanımlanmış, çocukların anneleri ile yapılan görüşmelerde ise sosyodemografik bilgi formu, algılanan aile desteği ölçeği ve çocuk yetiştirme tutum ölçeğini doldurmaları istenmiştir. Çalışmaya katılan çocukların savunma mekanizmaları, benlik işlevleri, dürtüleri ve duygulanımları da incelenmektedir. Araştırmanın sonucunda peri masalları değişkenleri tanımlanmış, kronik böbrek yetmezliği olan çocuklarda sık rastlanan değişkenler, annelik tutum ve aile desteği ile arasında ki ilişki incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Chronic kidney failure and dialysis treatment are processes which could significantly affect the psychological state of the patients. Many studies have been realized on this area. But, studies realized on the affect of these successive conditions on the psychological state of the children are limited. In the studies realized until today, mostly the depression and anxiety level of the children with chronic kidney failure is examined and no study intending general mental evaluation for 6-12 age intervals is carried out. In this thesis we aim to evaluate the mental function level of the children diagnosed with chronic kidney failure and who receive dialysis treatment, through a projective test. Following the consideration of the literature data, we found that no similar study is realized until today. The research group of our study included 30 children between the ages of 6-12, who are diagnosed with chronic kidney failure by the Uludağ University and Ege University Medical Faculty Children Nephrology Department. The children evaluated through the fairy tales test. Following the determination of the general factors related to their personality profiles, an interview with their mother where they are requested to fill a socio-demographic information form, a perceived family support index and a child rearing attitude scale, is realized. Age groups are divided in two by taking under consideration the differentiation of the defense mechanisms, ego functions, impulses and sensation during latency period together with pre-puberty. In this research the anxiety levels and the effect of the anxiety levels on body image for children between ages 6-12 who are diagnosed with chronic kidney failure, is also examined