Bir psikiyatri hastanesine internet aracılığı ile gelen danışmanlık sorularının değerlendirilmesi
Analysis of the questions of consultancy send via internet to a psychiatry hospital
- Tez No: 427629
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜL ERYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Sosyokültürel ve sosyoekonomik açılardan sürekli değişen ve gelişen dünyada insan ilişkileri de değişmektedir. Buna bağlı olarak kendimizi, başkalarını ve başkalarının bizi nasıl gördüğüne dair çalışmalar günümüzde giderek artmaktadır. Stigmanın önemli bir toplumsal sorun olması nedeni ile bu çalışmada kişilerin stigmaya bakış açısı irdelenmiştir. Bu amaçla, bu çalışmada bir psikiyatri hastanesine internet üzerinden gelen mailer ve tedavi olmak amacıyla hastaneye ilk kez başvuran 8 yaşından büyük 100 kişinin doldurdukları kişisel bilgi formları incelenmiştir. Verilerin çözümlenmesi ve yorumlanması için aşağıdaki işlemler gerçekleştirilmiştir. Bireylere ait demografik özelliklerin betimlenmesi için yüzde ve frekans istatistiklerinden faydalanılmıştır. Sayısal değerlerin anlamlılık düzeyinin karşılaştırılmasında ki kare testi kullanılmış, sayısal olmayan verilerin karşılaştırılmasında t testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the World which is continuously changing and evolving in socioeconomical and sociocultural respects, human relations are also changing. Correspondingly, studies on how we are considering ourselves and the others, and how other individuals are considering us are gradually increasing. Because of stigma is an important social issue, point of view of the individual to stigma has been tried to understood.. For this purpose, the e-mails which were reached to a psychiatry hospital via internet and the personal information forms filled by the 100 persons over 8 years who were first requested for psychiatric therapy were analysed in this study. Following procedures were performed to analyse and to interpret the datas. Percentage and frequency statistics were used to represent personal demographic characreristics. Chi-square test was used to compare the levels of significance of numerical values, T test was used to compare the non-numerical values.