İstanbul ili bakım ve rehabilitasyon merkezlerindeki kız çocuklarında travmanın sosyal, duygusal ve bilişsel değişkenlerle ilişkisi
Trauma social, emotional and cognitive relationship with variable in girl children care and rehabilitation center of İstanbul
  1. Tez No: 427636
  2. Yazar: FATMA TURAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NADİRE GÜLÇİN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu araştırma Üsküdar Üniversitesi Aile Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının ortaklaşa yürüttüğü“Bireysel Rehabilitasyon Modeli Projesi”kapsamında yapılmış olup, araştırmada BSRM ve KBRM'de kalan istismar mağduru kız çocuklarının yaşadığı travmaların tespiti, istismarın bu çocukların bilişsel, duygusal ve sosyal yanlarını nasıl etkilediğinin saptanması amaçlanmıştır. Projede bakanlığa bağlı olarak İstanbul İlinde bulunan 6 BSRM ve 1 KBRM'de kalan kız çocuklarıyla, Haziran 2013 ve Ağustos 2013 tarihleri arasında toplam 3 aylık süreçte saha tarama çalışmaları gerçekleştirilmiş ve bu süreçte elde edilen veriler kullanılarak retrospektif (geriye dönük) arşiv taraması yapılmıştır. Veri toplama araçları olarak; Sosyal Hizmet Kurumları Çocuk Sosyal Değerlendirme Formu, Beck Depresyon Ölçeği, Beck Anksiyete Ölçeği, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği ve Weschler Çocuklar için Zeka Ölçeği -Weschler Yetişkinler için Zeka Ölçeği kullanılmış, araştırma yöntemi olarak korelasyon yöntemi ve tanımlayıcı analizlerden yararlanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 19 paket programı kullanılmıştır. İstismar türleri ile çocukluk çağı travmaları arasındaki gruplar arası farkları tespit etmek için ONE WAY ANOVA analizi ve hemen sonrasında Post-hoc Tukey analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research jointly carried out by 'Üsküdar University Family Practice and Research Centre' and 'Ministry of Family and Social Policies', the research made under“The Individual Rehabilitation Model Project”. Detection of sexually abused girl's traumas identified whose are staying at BSRM, KBRM and how the traumas effect the abused girls cognitive, emotional and social aspects. During the 3 months field screening study made with the girls whose are staying at minister's 6 BSRM and 1 KBRM. Social Services Agency Children's Social evaluation form, Beck depression scale, Childhood Trauma Questionnaire and Wechsler Intelligence Scale for Children- Wechsler Intelligence Scale for Adults are used as a data collection tool. SPSS 19 packet program used for data analysis. One Way Anova analysis and post hoc tukey analysis are used to identify the difference between types of abuse and childhood trauma. 'p