Riemann manifoldları üzerindeki bazı özel yapılar ve F-konneksiyonlar
The some structures and F-connections on Riemann manifolds
  1. Tez No: 427684
  2. Yazar: ÇAĞRI KARAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN GEZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geometri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tezde ilk olarak, bölgesel ayrıştırılabilir altın Riemann manifoldu üzerinde yarı-simetrik burulmaya sahip, altın yarı-simetrik metrik F-konneksiyon oluşturulmuştur. Oluşturulan bu konneksiyonun burulma ve eğrilik tensörleri hesaplanıp, bu tensörlerle ilgili özelliklere bakılmıştır ve bu konneksiyonla ilgili örnek verilmiştir. İkinci olarak altın yarı-simetrik metrik F-konneksiyon ile aynı burulmaya sahip, altın yarı-simetrik metrik olmayan F-konneksiyonlar oluşturulmuştur. Eğrilik tensörlerinin özelliklerine bakılan bu konneksiyonun, dual konneksiyonu hesaplanarak, çalışmalar yapılmıştır. Son olarak, metalik Riemann manifoldları üzerinde J metalik yapısının başka bir integrallenebilme şartı Tachibana operatörü yardımıyla verilerek, bu yapıyla ilgili örnekler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, firstly, a golden semi-symmetric metric F-connection is constructed on locally decomposable golden Riemann manifolds with semi-symetric torsion. Torsion and curvature tensor of the connection are calculated and their properties are examined. Also example is given regarding the connection. Secondly, golden semi-symmetric non-metric F-connections having the semi-symmetric tensor are constructed. Their curvature proporties are studied. Then, dual connections of the golden semi-symmetric non-metric F-connections are introduced and studied. Finally, another integrability condition for the J metallic structure on the metallic Riemann manifolds is given by using Tachibana operator and examples are presented for this structure.