Sonlu gruplarda Padovan dizileri
The Padovan sequences in finite groups
  1. Tez No: 427685
  2. Yazar: SAİT TAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL KARADUMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cebir ve Sayılar Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, ilk olarak m modülüne göre Padovan dizileri çalışılmış ve (x,y)∈G geren çift için G grubunun Padovan orbiti tanımlanmıştır. (x,y) geren çifti için bazı sonlu grupların Padovan uzunlukları elde edilmiştir. İkinci olarak, m modülüne göre Fibonacci-Padovan dizileri çalışılarak, 2≤j≤5 olacak şekilde j gerenli sonlu grupların Fibonacci-Padovan orbitleri incelenmiştir. Son olarak, sonlu gruplarda k- basamak Padovan dizisi tanımlanmış ve n≥4 için 〖SD〗_(2^n )=〈a,b:a^(2^(n-1) )=b^2=e,bab=a^(2^(n-2)-1) 〉 Semidihedral grubunun 2-basamak ve 3- basamak Padovan uzunlukları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly, the Padovan sequences with modulo have been studied and also, the Padovan orbit of a 2-generator group G has been defined for a generating pair (x,y)∈G. The Padovan lengths of some finite groups have been obtained for a generating pair (x,y). Secondly, the Fibonacci-Padovan sequence with modulo m has been studied. Also, the Fibonacci-Padovan orbits of the j-generator finite groups have been examined where 2≤j≤5. Finally, k-step Padovan sequence in finite groups has been defined and 2- step and 3- step Padovan lengths of 〖SD〗_(2^n )=〈a,b:a^(2^(n-1) )=b^2=e,bab=a^(2^(n-2)-1) 〉 (Semidihedral group) have been obtained for n≥4.