Fuzzy grupların üçgensel normlar ile sınıflandırılması
Triangular norms and classification of fuzzy groups
- Tez No: 427752
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN ÇUVALCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Klasik kümelerin genellemesi olan fuzzy kümelerin yapısı 1965 yılında Zadeh tarafından yapılmıştır. Fuzzy cebirsel yapıların tanımları 1971 yılında Rosenfeld tarafından verilmiştir. Bhakat S.K, Bhattacharya P. , Roventa E. Dobritsa V.P., Yakhyaeva G.E gibi yazarlar, 1980 yılından bugüne fuzzy grupların üreteçleri, üretenleri arasındaki ilişkiler, fuzzy gruplar arasındaki cebirsel dönüşümler, gruplar arasındaki fuzzy yapı koruyan dönüşümler gibi çalışmalar yapmışlardır. Bu projede, fuzzy gruplar, bunların fuzzy altgrupları ve bu altgruplarla fuzzy grupların üçgensel normlar yardımı ile karakterize edilmesi çalışılacaktır. Böylece mevcut sınıflandırmalar ve karakterizasyonlar farklı fuzzy mantık sistemlerinde bir araya toplanacaktır.
Özet (Çeviri)
The structure of the generalization of classical set fuzzy sets by Zadeh in 1965. The definitions of fuzzy algebraic structure given by Rosenfeld in 1971. Bhakat SK Bhattacharya, P., Rovente E. Dobrits VP, writers like Yakhyaev GA, generators of today fuzzy group since 1980, relations between producing, algebraic maps between fuzzy groups have done work like conversion protecting structure fuzzy between groups. In this project, the fuzzy groups, subgroups, and to characterize their fuzzy triangular norms with the help of fuzzy subgroups of these groups will be studied. Thus, the existing classification and characterization will be collected together in different fuzzy logic system.