Thiacloprid ve d-tubocurarine'nin Rana ridibunda iskelet kası üzerine etkilerinin incelenmesi
Analysis of effects of thiacloprid and d-tubocurarine on Rana ridibunda skeletal muscle
- Tez No: 427759
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ÇAMLICA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Thiacloprid, bitki ve hayvanlar üzerindeki zararlı böceklerin kontrolünde kullanılan neonikotinoid bir insektisittir. Bu insektisit nörotoksik etkiye sahip olup, canlıların sinir sisteminde tahribata neden olmaktadır. Bu çalışmada agonist olan thiacloprid ve antagonist olan d-tubokurarine'nin Rana ridibunda iskelet kasında mekanik aktivite parametreleri üzerine etkileri incelenmiştir. Deneylerde 10-3, 10-4, 10-5 ve 10-6 M derişimlerde thiacloprid ile 10-4M tubokurarin + 10-5M thiacloprid, 10-5M tubokurarin + 10-6M thiacloprid karışımları uygulanmıştır. Tüm deney gruplarında agonist ve antagonistin etkileri eşit sayıda denek üzerinde çalışılmıştır (N=8). Ölçümler 0, 30, 60, 90 ve 120. dakikada alınmış ve 0. dakikada alınan ölçümler kontrol değeri olarak kabul edilmiştir. İskelet kası mekanik aktivitesini kayıtlamak için BIOPAC MP 100 Acqusition sistemi kullanılmıştır ve kasılma kuvveti, kasılma süresi, gevşeme süresi değerleri incelenmiştir. Elde edilen bulgularda thiacloprid, kasılma kuvvetini %35-97 oranında düşürmüş, kasılma süresini %18-75 azaltmış, gevşeme süresinde ise %33-71 oranında azalma meydana getirmiştir. Thiaclopridin pro-oksidatif etkisini incelemek için katalaz (CAT) enzim aktivitesi ve tiyobarbitürik asit reaktif maddelerinin (TBARS) düzeyleri ölçülmüştür. Elde edilen bulgulara göre CAT enzim aktivitesinde azalma, TBARS düzeylerinde ise artış görülmüştür. Histolojik incelemeler sonucunda yüksek dozlarda thiacloprid uygulanan gruplarda (10-3 ve 10-4M thiacloprid) sarkomer bütünlüğünün bozulduğu, miyofibrillerin ayrıldığı, mitokondrilerin şiştiği gözlenmiştir. Bu çalışma; insan sağlığı, veterinerlik ve tarımsal verimliliği koruma gibi alanlarda yaygın kullanılan bu insektisitin hedef olmayan organizmalara olumsuz etkilerinin ortaya çıkarılması, bu uygulamaların doğal yaşama olumsuz etkilerini en aza indirecek yeni uygulamaların gerçekleştirilmesine katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Thiacloprid is a neonicotinoid insecticide for controlling insect pests on animals and plants. This insecticide has neurotoxic effect and cause havoc on the nervous system of living beings. In this study, the effects of agonist thiacloprid and antagonist d-tubocurarine on Rana ridibunda skeletal muscle mechanical activity parameters were analyzed. 10-3, 10-4, 10-5 and 10-6M concentrations of thiacloprid and 10-4M d-tubocurarine + 10-5M thiacloprid, 10-5M d-tubocurarine + 10-6M thiacloprid mixtures were applied in the experiments. The effects of agonist and antagonist were studied on an equal number of subjects (N=8) in the experimental groups. Measurements were taken at 0th, 30th, 60th, 90th and 120th minutes. Measurements taken at 0th minute were regarded as the control value. BIOPAC MP100 Acquisition system was used to record skeletal muscle mechanical activity and contraction strength, contraction duration and relaxation time values were analyzed. Thiacloprid reduced contraction strength with a rate of 35-97%, contraction duration with a rate of 18-75% and relaxation time has a reduction of 33-71% according to findings. Catalase enzyme (CAT) activity and tiobarbituric acid reaktive species (TBARS) levels were measured to analyze pro-oxidative effect of thiacloprid and reduction in CAT enzyme activity and increase in TBARS levels were found. Sarcomere integrity was impaired, myofibrils were split and mitochondria were swollen according to histological analysis of the group treated with high doses of thiacloprid (10-3 and 10-4M thiacloprid). This study contributes to revealing the negative effects on non-target organisms of this commonly used insecticide in human health, veterinary and agricultural productivity protection areas and realizing new applications to minimize the negative effects on natural life.