Thiacloprid ve spiromesifen'in avcı akar amblyseius swirskii athias-henriot (acari: Phytoseiidae)'ye toksik etkileri
Toxic effects of thiacloprid and spiromesifen on the predatory mite amblyseius swirskii athias-henriot (acari: Phytoseiidae)
- Tez No: 532829
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP AY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu çalışmada thiacloprid ve spiromesifen'in avcı akar Amblyseius swirskii Athias-Henriot'ye akut etkisi yanında bazı biyolojik dönemleri üzerine etkileri de incelenmiştir. Bu amaçla akut etki çalışmalarında thiacloprid'in ve spiromesifen'in tarla dozu (T) ve ayrıca spiromesifen'in yarı tarla uygulama dozu (T/2) kullanılmıştır. Akut etki incelenirken, ilaçlar A. swirskii larvalarına direkt uygulama ve kuru rezidü olmak üzere iki yöntem ile uygulanmıştır. Direkt uygulamada, ilaçlar 0-24 saat yaşlı A. swirskii bireylerine ilaçlama kulesi ile uygulanmış, yaklaşık 30 dk. ilaçlı ortamda tutulduktan sonra, temiz yaprak disklere aktarılmış ve ölü-canlı sayımı 72 saat sonra yapılmıştır. Kuru rezidü yönteminde ise yaprak diskler ilaçlandıktan sonra, ilaçlı yaprak disklere 0-24 saat yaşındaki bireyler aktarılmış ve ölü-canlı sayımı 72 saat sonra yapılmıştır. Thiacloprid ve spiromesifen'in A. swirskii'nin biyolojik dönemlerine etkilerinin incelenmesinde direkt uygulama yöntemi kullanılmıştır. Thiacloprid'in (T) dozu ve spiromesifen'in (T/2) dozu yaprak diskler üzerindeki 0-24 saat yaşındaki A. swirskii bireylerine uygulanmış ve yaklaşık 30 dk sonra, bireyler tek tek temiz yaprak diskler üzerine aktarılmıştır. Bu bireylere beslenmesi için Typha latifolia poleni verilmiştir ve daha sonra bireyler günlük kontrol edilerek gelişme süreleri, yumurta verimleri ve avcı akarın ergin yaşam süresi belirlenmiştir. Bu ilaçların belirtilen dozlarının yumurtaya etkileri de direkt uygulama yöntemi ile incelenmiştir.Akut etki çalışmalarında, thiacloprid'in (T) dozunun direkt uygulama ve kuru rezidü için sırasıyla ortalama etkisi %38.47 ve 57.82; spiromesifen'in (T) dozu için %86.42 ve 94.44 ve spiromesifen'in (T/2) dozu için %10.23 ve 70.48 olmuştur. Thiacloprid (T) ve spiromesifen (T ve T/2) ve saf su (kontrol) uygulanan A. swirskii yumurtalarının tamamı 72 saat sonra açılmıştır. Thiacloprid'in (T) dozu uygulanan A. swirskii dişi bireylerinde ortalama yaşam süresi 26.22 günken, erkek bireylerde 30.00 gün olmuştur. Spiromesifen'in (T/2) dozu uygulanan dişi bireylerde ortalama ergin ömrü 25.90 günken, erkek bireylerde 28.50 gün olarak belirlenmiştir. Saf su uygulanan (kontrol grubu) A. swirskii bireylerinde ise dişi ömrü 26.59 günken, erkek bireylerin ömrü 30.00 gün olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the acute effects of thiacloprid and spiromesifen, and effects of its on some biological stages of the predatory mite Amblyseius swirskii Athias-Henriot were investigated. For this aim, field application dose (T) of thiacloprid, field application dose (T) and half of field application dose (T/2) of spiromesifen were used in acute effect studies. When acute effects were investigated on A. swirskii larvae, two methods were used, direct application and dry residue. In direct application, the pesticides were applied to 0-24 hours aged A. swirskii with the spraying tower, after about 30 min, they were transferred to clean leaf disks by fine brush and dead-live counts were made after 72 hours. In the dry residual method, after pesticide applied to leaf disk by spray tower, 0-24 hours individual were transferred to leaf discs and dead-live counts were made after 72 hours. The direct application method was used in determined the effects of thiacloprid and spiromesifen on the biological stages of A. swirskii. Thiacloprid (T) and spiromesifen (T/2) were applied to 0-24 hours aged A. swirskii individuals on leaf disks and after approximately 30 minutes, the individually was transferred onto clean leaf discs. Pollen of Typha latifolia was given to feed these individuals and then individuals were checked daily to determine development periods, fecundity and lifespan of predatory mite. The effects of this pesticides on eggs were also studied by direct application method.In the acute effect studies, the mean effect was % 38.47 and 57.82 % for thiacloprid (T) dose in direct application and dry residue, respectively, and %86.42 and 94.44 % for spiromesifen T dose %10.23 and 70.48 % for spiromesifen (T/2) dose. All of the A. swirskii eggs applied with thiacloprid (T), spiromesifen (T and (T/2) and pure water (control) were opened after 72 hours. The mean life span of thiacloprid (T) aplied A. swirskii female individuals was 26.22 days while that of male was 30.00 days. The mean adult lifespan was 25.90 days in female applied spiromesifen (T/2) doses and 28.50 days in male. In A. swirskii individuals treated with pure water (control group), female life was estimated to be 26.59 days while male individuals life was determined as 30.00 days.