Thiaclopridin Galleria mellonella' nın bazı biyokimyasal ve oksidatif stres parametrelerine etkileri
Effects of thiacloprid on some biochemical and oxidative stress parameters of Galleria mellonella
- Tez No: 899390
- Danışmanlar: PROF. DR. TAMER KAYIŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Biyolojisi ve Ekolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Neonikotinoid insektisit thiaclopridin büyük balmumu güvesi (Galleria mellonella) larvalarının antioksidan enzim aktiviteleri, malondialdehit (MDA) düzeyleri, hemosit sayısı, mikronükleus sayısı ve protein, lipid ve karbonhidrat düzeyleri üzerine etkileri araştırılmıştır. G. mellonella larvalarına 5, 10, 15, 20, 25 ve 30 µg thiacloprid dozları enjekte edilmiş ve 24, 48, 72 ve 96 saatlik periyotlar sonunda analizler yapılmıştır. Süperoksit dismutaz (SOD) aktivitesi, test edilen tüm periyotlarda düşük thiacloprid dozlarında (5, 10 ve 15 µg) önemli ölçüde artarken, yüksek dozlarda (25 ve 30 µg) önemli ölçüde azalmıştır. Katalaz (CAT) aktivitesi bazı periyotlarda özellikle düşük thiacloprid dozlarında artışlar gösterirken, yüksek dozlarda kontrol ve negatif kontrollerle karşılaştırıldığında önemli ölçüde azalmıştır. MDA miktarları tüm konsatrasyonlarda kontrol ve negatif kontrole göre önemli artışlar göstermiştir. Lipid ve karbohidrat miktarları özellikle yüksek thiacloprid dozlarında kontrol ve negatif kontrol gruplarına göre önemli ölçüde azalmıştır. Yüksek thiacloprid dozları G. mellonella'nın toplam hemosit sayılarında önemli azalmalara neden olurken, hemositlerde mikronükleus oluşumunun kontrol gruplarına göre önemli ölçüde artırmıştır. Elde edilen sonuçlar, ölçülen parametrelerin, thiacloprid maruziyetinden kaynaklanan oksidatif hasarı göstermek için güvenilir biyobelirteçler olarak kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The effects of the neonicotinoid insecticide thiacloprid on antioxidant enzyme activities, malondialdehyde (MDA) levels, hemocyte count, micronucleus count and protein, lipid and carbohydrate levels of greater wax moth (Galleria mellonella) larvae were investigated. G. mellonella larvae were injected with doses of 5, 10, 15, 20, 25 and 30 µg thiacloprid and analyses were performed at the end of 24, 48, 72 and 96 hours. Superoxide dismutase (SOD) activity increased significantly at low thiacloprid doses (5, 10 and 15 µg) in all tested periods, while it decreased significantly at high doses (25 and 30 µg). Catalase (CAT) activity showed increases in some periods especially at low thiacloprid doses, while it decreased significantly at high doses compared to control and negative controls. MDA amounts showed significant increases compared to control and negative control at all concentrations. Lipid and carbohydrate amounts decreased significantly especially at high thiacloprid doses compared to control and negative control groups. High thiacloprid doses caused significant decreases in total hemocyte counts of G. mellonella, while micronucleus formation in hemocytes increased significantly compared to control groups. The obtained results show that the measured parameters can be used as reliable biomarkers to indicate oxidative damage caused by thiacloprid exposure.