Yeni karbazol türevi redoks aktif ligandların ve metal komplekslerinin sentezlenmesi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of new redox active carbazole derivative ligands and their metal complexes
  1. Tez No: 427783
  2. Yazar: İLKAY GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada; çoklu amid donörleri içeren, üç dişli ve NNN tipinde yedi adet yeni karbazol türevi redoks aktif kıskaç ligand sentezlenmiş ve 1H NMR, 13C NMR, COSY, HMQC, LC-MS ve FT-IR teknikleri ile karakterize edilmiştir. Sentezlenen karbazol türevi redoks aktif ligantların, oksidasyon reaksiyonlarında kullanılabilen reaktif geçiş metal kompleksleri, Glove-Box içerisinde sentezlenmiştir. Elde edilen metal komplekslerinin karakterizasyonları 1H NMR ve FT-IR tekniklerinin yanı sıra KBr oran analizi kullanılarak yapılmıştır. Kristal yapısı uygun olan dört metal kompleksin karakterizasyonu ise X-ışınları tek kristal difraksiyonu tekniği ile yapılmıştır. Saf olarak elde edilen metal komplekslerinin redoks aktiflikleri, dönüşümlü voltametri tekniği kullanılarak incelenmiştir. Ayrıca metal komplekslerinin dioksijen varlığında aerobik oksidasyon reaksiyonlarındaki katalitik aktivite testlerinde organik substrat olarak PPh3 bileşiği kullanılarak yapılmıştır. Yapılan aktivasyon testleri sonucunda sadece Co(II) ve Ni(II) metal komplekslerinin katalitik olarak daha etkin olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte, PPh3 bileşiğinin oksidasyonunda en yüksek katalitik aktiviteyi [Et4N]2[Co2(L1)2], [Et4N]2[Co(HL2)2] ve K[Et4N][Co(HL2)2] kompleks bileşikleri göstermiştir. Bu kompleksler için hesaplanan TON/TOF değerleri sırasıyla 6.4/0.089 s-1, 6.1/0.085 s-1 ve 5.4/0.075 s-1 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, NNN type and tridentate seven new carbazole derivative redox active pincer ligands that incorporate N-amidate donors were synthesized and characterized by 1H NMR, 13C NMR, COSY, HMQC, LC-MS and FT-IR techniques. Transition metal complexes which can be used in the oxidation reactions of these redox active carbazole derivative ligands were synthesized in Glove-Box. Obtained metal complexes were characterized by 1H NMR and FT-IR techniques as well as KBr rate analysis. Characterization of four metal complexes are of suitable cyrstal structures were made with single crystal X-ray diffraction technique. Redox activities of metal complexes obtained in pure form were investigated by the aid of cyclic voltammetry. Furthermore, catalytic activities tests for the aerobic oxidation reactions of metal complexes, in the presence of dioxygen were conducted by using PPh3 compound as organic substrate. As a result of activation tests, only Co(II) and Ni(II) metal complexes were found to be catalytically active. However, [Et4N]2[Co2(L1)2], [Et4N]2[Co(HL2)2] and K[Et4N][Co(HL2)2] complexes were showed the highest catalytic activity in the oxidation of PPh3 compound. Calculated TON/TOF values for these complexes were found as 6.4/0.089 s-1, 6.1/0.085 s-1 and 5.4/0.075 s-1, respectively.