Yeni karbazol oksazolon türevlerinin sentezi ve spektroskopik özelliklerinin incelenmesi
Synthesis of new carbazolyl oxazolone derivatives and studying spectroscopic properties
  1. Tez No: 342982
  2. Yazar: CEVHER GÜNDOĞDU HIZLIATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. MUSTAFA YAVUZ ERGÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Karbazol içeren yapılar; elektriksel, kimyasal, fotokırılma, fotoiletkenlik ve II. derece non-lineer optik özellikleri nedeniyle optik materyallerde ve teknolojinin birçok alanında büyük ilgiye sahiptirler. Oksazol-5-on türevlerinin fotofiziksel özellikleri ile ilgili ilk önemli çalışmalar Krasovitskii ve grubu tarafından yapılmıştır. Literatürde kristal halde tatmin edici fotofiziksel ve fotokimyasal özellikler gösterdikleri için elektrofotografik fotoreseptörler olarak yarı iletken sistemlerde ve non-lineer optik metaryallerde kullanılabilecekleri hakkında bilgi verilmiştir. Son yıllarda diğer önemli uygulamaları ise yarı iletken optik materyallerde ve fotoreseptörlerde fotosensör olarak kullanım alanlarına sahiptirler.Yaptığımız çalışmada, 16 tane yeni karbazol-oksazolon türevi sentezlenmiştir. Aldehit türevleri, glisin yapısı ile birleştiğinde elektron çekme-verme sistemini ve etkilerini inceleyebilecek şekilde seçilmiştir. Sentezlenen bileşiklerin yapı tayinleri ve karakterizasyonları fourier transform infrared ve proton nükleer magnetik rezonans spektroskopi teknikleri ile aydınlatılmıştır. Yapılarına ilişkin bulgular fourier transform infrared ve proton nükleer magnetik rezonans spektrumları değerlendirilerek, çıkış maddesi olarak kullanılan N-karbozoil glisinin titreşim dalga sayılarındaki değişimler ve protonların kimyasal kayma değerleri yorumlanarak belirlenmiştir. Sentezlenen bileşiklerin değişik alanlarda uygulama sahası bulabilmesi için UV-vis absorpsiyon ve emisyon spektroskopik yöntemleri ile çalışılmış fotofiziksel parametreleri belirlenmiştir. Ayrıca sentezlenen türevlerde Karbazol grubunun önemli biyolojik aktifliğe sahip karbazol alkaloitlerinin temelini oluşturması nedeniyle, azlakton türevlerinin biyolojik özelliklerini etkileyeceği düşünülmektedir. Bu nedenle sentezlenen karbazol oksazolon türevlerinin biyolojik aktiflik çalışmaları yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Structures containing carbazole have great interest in various fields of technology because of their electrical, chemical, photo refractio, photoconductivity and shown II.order non-linear optical materials and optical properties. Krasovitskii and coworkers was the first group that sudied in the photophysical properties of oxazole-5-on derivates. In literature, many studies show that the oxazolone derivates can be used in semi conductive systems as electronegative photoreceptor in non-linear optical materials for its photochemical and photophysical properties. In the last years they have been used for photosensor in semi-conductive materials and photoreceptors.In this study, the newly sixteen carbazole derivates were synthesized. Aldehyde derivates was selected to examine its electron withdrawing and electron donating system and their effect when binding with glycine structure. The structure analysis and characterisation of synthesized compounds was cleared with fourier transform infrared and proton nuclear magnetic rezonance spectrocsophic techniques. The results of fourier transform infrared and proton nuclear magnetic rezonance spectrums were examined with the variation of the wave number and chemical shift of protons in N-carbozole glycine.For using of application in different areas of the synthesized compounds, UV-vis absorption and emission spectroscopic methods were studied and photophysical parameters were determined.Also, it is considered that the biologic active carbazole groups will affect the biological properties of synthesized azlactone derivates. For this reason, biological activation properties of oxazolone derivates will be studied.