Aktüeryal istatistikte alternatif bir analitik yaklaşım
An alternative analytical approach to regression modeling in actuarial statistics
  1. Tez No: 427807
  2. Yazar: FATMA FEYZA GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İHSAN GENÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tezde, regresyonda pozitif yanıt değişkenini modellemede üslendirilmiş Fréchet dağılımı kullanılmış ve regresyon parametreleriyle açıklayıcı değişkenler arasında ilişki kuran farklı iki parametrizasyon önerilmiştir. Sonrasında parametrelerin maksimum olabilirlik tahmini hem teorik olarak hem de deneysel olarak ele alınmıştır. Üslendirilmiş Fréchet dağılımı için belli risk ölçülerinin kapalı formda ifadeleri elde edilmiştir. Son olarak ise önerilen bu model motosiklet tazminat verisine uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the exponentiated Fréchet regression was used for modeling positive responses in regression and two parametrizations each of which links the regression parameters with the explanatory variables were poposed. Then maximum likelihood estimation of the parameters both theoretically and empirically was dicussed. Closed form expressions for certain risk measures for the exponentiated Fréchet distribution were obtained. Finally the proposed model to a motorcycle claim size data set was applied.