An evaluation of energy and electricity in Pakistan
Pakistan enerji ve elektrik üzerine bir değerlendirme
- Tez No: 427825
- Danışmanlar: Prof. Dr. ŞEVKET VOLKAN EDİGER, Assoc. Prof. Dr. AHMET DENİZ YÜCEKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Pakistan gelişmekte olan bir ülkedir ve enerji sektörü , güvenli ve kendi kendine yeterli bir kez sadece ileriye taşıyabilir . Sağ baştan , ülkenin yüzünden sürekli beceriksiz politikaları ve yönetişim tüm sektörlerde enerji sıkıntısı ile karşı karşıya kalmıştır . Bu çalışma, elektrik ana odak mevcut enerji durumun analizini , çerçeveleri . enerji sektörünün büyümesini engelleyen tüm faktörleri tespit edilmekte ve olası çözümler tartışıldı . Elektrik beslemesini Eşleştirme ve talep nihai hedefi , bu nedenle sıcaklık mevsimsel değişim dayalı bir tahmin analizi ( çoklu regresyon modeli) gelecekteki elektrik tüketimini tahmin ve yetkililerin yerine getirilmesi için gerekli tedbirleri almak yardımcı olmak amacıyla gerçekleştirilen olmasıdır. Son olarak, kapsamlı bir detay nedenleri ve enerji krizi sorunlarına verilmiştir ve olası çözümleri ve reformlar verilmektedir.
Özet (Çeviri)
Pakistan is a developing country and it can only move forward once the energy sector is secure and self sufficient. Right from the beginning, the country has constantly faced energy shortages in all sectors due to incompetent policies and governence. This study frames the analysis of the current energy situation, with main focus on electricity. All the factors which are hampering the growth of the energy sector are identified and potential solutions are discussed. Matching the electricity supply and demand is the ultimate goal, therefore a forecast analysis (multiple regression model) based on seasonal variation in temperature is performed in order to predict the future electric consumption and help authorities take necessary actions for fulfilment. Finally, a comprehensive detail is provided on the causes and problems of the energy crisis, and potential solutions and reforms are provided.