Görüntü işleme algoritmaları kullanılarak yüz nakil hastalarının duysal ifade gelişiminin analizi
The analysis of emotional expressi̇on development of face transplant patients by using image processing algorithms
- Tez No: 427863
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER HALİL ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tez çalışmasında nötr pozisyon ile kızgın, korkma, mutlu, nefret, şaşkın ve üzgünden oluşan 6 duysal yüz ifadesinin tanınması amacıyla görünüm tabanlı yaklaşımdan Gabor Dalgacık Dönüşüm metodu ve Yerel İkili Örüntü metodu benimsenmiştir. Çalışmaya sağlıklı grup ve iki yüz transplantasyon hastası katılmıştır. Özellik çıkarımı her iki metot ve bu metotların seri bir şekilde birleşimi kullanılarak yapılmıştır. Benimsenen yaklaşımlar öncelikle kendi oluşturduğumuz yüksek çözünürlüklü veri tabanı üzerinde gerçekleştirilmiştir. İfade gerçekleştirilirken en belirgin bölge olan göz ve ağız lokasyonlarına odaklanılmıştır. Göz ve ağız bölge özellikleri ayrı ayrı değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Daha sonra ise, veri tabanındaki imgeler üzerinde boyut indirgeme yapılmıştır. Aynı metotlar bu imgeler üzerine de uygulanmıştır. Ayrıca burada farklı olarak göz ve ağız bölgesi özelliklerinin birleşiminden de özellik vektörleri oluşturulmuş ve K-En Yakın Komşu sınıflandırıcı girişine verilmiştir. Sınıflandırma yapılırken ilk etapta eğitim ve test girişi için sağlıklı grubun yüz ifade imgeleri, ikinci etapta ise eğitilen sistemin test girişinde yüz transplantasyon hastalarının imgeleri ayrı ayrı kullanılmıştır. Yani sağlıklı grup baz alınarak yüz transplantasyon hastalarının bölgesel yüz mimikleri incelenmiştir. Son olarak da normal grup ve transplantasyon hastaları için elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir. Tüm bunların dışında önerilen yöntemlerle elde edilen sonuç tabloları kendi içlerinde karşılaştırılarak sınıflandırmaya tabi tutulmuş ve sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, appearance based Gabor Wavelet Transform and Local Binary Pattern methods were adopted for recognition neutral and 6 emotional facial expressions consisting of angry, scared, happy, hate, confused and sad. The healthy group and two face transplant patients were joined. Using both methods and serially combination of this methods feature extracted. Adopted approaches were performed firstly on highdefinition database which we form. We focused eyes and mouth location which are the most prominent regions while performing expressions. Eyes and mouth region features were subjected to evaluation individually. Afterwards, the dimension of images in the database was reduced. The same methods were applied in these images. Also feature vectors were composed from the combination of eyes and mouth features and were given to K-Nearest Neighbour input. At first step the healthy group images were used for training and testing, at second step images of face transplant patients were used for the test input of trained system while classifying. Namely regional facial mimics of face transplant patient were examined by comparison the healthy group. Finally the results obtained for the normal group and transplant patients were evaluated. Apart from all, results obtained by the proposed method were classified by comparing among themselves and results were evaluated.